Trwa ładowanie...

Dzięki komórce będziesz spał jak dziecko

Fińscy uczeni wpadli na pomysł, jak
wykorzystać telefon komórkowy do czuwania nad zdrowym snem i
zmniejszyć stres pobudki.

Dzięki komórce będziesz spał jak dzieckoŹródło: Jupiterimages
d1ho7fa
d1ho7fa

Mikrofon telefonu komórkowego i specjalne oprogramowanie: za pomocą tego zestawu da się zdiagnozować zaburzenia snu. W dodatku można przy tym spać we własnym łóżku, zamiast w kosztownym - i często niedostępnym - laboratorium snu.

Naukowcy z Finlandii uznali, że mikrofon wbudowany w komórkę wystarczy, by zarejestrować dźwięki wydawane przez śpiącą osobę, pod warunkiem, że umieści się go np. pod poduszką lub prześcieradłem jej łóżka. Takie nagranie z telefonu pomoże specjaliście określić, na jakie zaburzenie snu cierpi dana osoba.

Ale nie tylko ludzie, którzy mają problem ze snem skorzystają z tego wynalazku. Ma on pomóc każdemu lepiej rozpocząć dzień. W jaki sposób? Otóż program monitorujący sen jest sprzężony ze zwykłym budzikiem w komórce.

Program uaktywnia się na dwadzieścia minut przed terminem włączenia się alarmu. Zaczyna wtedy rejestrować odgłosy wydawane przez śpiącą osobę - ocenia jej oddech i ilość ruchów. Na tej podstawie program ustala, w jakiej fazie snu znajduje się śpiąca osoba.

Jeżeli śpi ona jak kamień - trudno, alarm budzika po prostu obudzi ją o zadanej porze. Natomiast, jeśli znajduje się w fazie płytkiego snu, program włącza delikatny sygnał pobudki przed właściwym alarmem. W ten sposób telefon łagodnie budzi swojego właściciela w najbardziej odpowiednim ku temu momencie.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj