Dziecko przesłuchać tylko raz
Jednorazowe i kompletne przesłuchanie
małoletniej ofiary lub świadka przestępstwa to podstawowe
założenie porozumienia podpisanego w Lublinie przez
przedstawicieli policji, prokuratury i sądu.
15.04.2004 13:05
"Zasady Ochrony Dziecka" podpisali komendant wojewódzki policji inspektor Marek Hebda, prokurator apelacyjny Grzegorz Janicki oraz wiceprezes Sądu Okręgowego Krzysztof Wojtaszek.
"Chodzi o to, żeby jak najbardziej zmniejszyć stres i nie dopuścić do kilkakrotnego przeżywania przez dziecko tej traumy - którą już przeszło i pamiętać będzie do końca życia - przez powtarzanie przesłuchań czy kontakt z przestępcą" - powiedział Marek Hebda.
W myśl przyjętych zasad, przesłuchanie małoletniej ofiary lub świadka przestępstwa powinno odbywać się jeden raz. Uczestniczyć w nim mają policjant, prokurator, psycholog, a kiedy trzeba, również lekarz. Jeżeli dziecko tego chce, obecna może też być osoba mu bliska - rodzic czy opiekun - aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
Przesłuchanie odbywać się ma w specjalnie do tego przygotowanych przytulnych pokojach. W woj. lubelskim jest ich trzy - w Lublinie, Chełmie i Łukowie. Całość rejestrowana będzie na taśmie wideo, którą będzie można odtworzyć w czasie procesu sądowego.
W toku postępowania dziecko będzie odizolowane od sprawcy. Jeśli będzie musiało go rozpoznać, może to zrobić przez tzw. lustro weneckie lub z nagrania wideo. Ma to istotne znaczenie, bo "czasem sam tylko wzrokowy kontakt z przestępcą lub jego rodziną np. na korytarzu przed salą sądową, wywołuje w dziecku straszne przeżycia" - powiedziała psycholog policyjny Urszula Cur.
Do przesłuchania małoletniego dołączone będą także opinie na temat jego stanu psychicznego, osobowości, stopnia rozwoju, a także środowiska, z jakiego się wywodzi, i stanu zdrowia. "Opinia psychologa i nagranie jego zeznań pomoże sądowi zweryfikować m.in., czy dziecko nie zmyśla, czy ktoś nie wpływał na jego zeznania" - mówił sędzia Wojtaszek.
Katalog zasad postępowania z małoletnim przygotował zespół policjantów, psychologów, prokuratorów i sędziów powołany przez komendanta policji w Lublinie Marka Hebdę.