Dzieci zaszły dalej niż na Księżyc i z powrotem
Dzieci z dziewięciu krajów w ramach
kampanii ograniczenia korzystania z samochodów, by zmniejszyć
emisję spalin, które przyśpieszają ocieplanie się klimatu,
pokonały piechotą i rowerem dystans dłuższy niż droga na Księżyc i
z powrotem.
Dzieci proszą rodziców, by więcej zrobili na rzecz powstrzymania ocieplania się klimatu - powiedziała Britta Freitag z Sojuszu Klimatycznego.
Pani Freitag na konferencję klimatyczną w stolicy Kenii, Nairobi, przywiozła walizkę z ponad 600 "zielonymi stopami". Wycięło je z papieru około 100 tysięcy dzieci z Niemiec, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Luksemburga, Szwecji i Turcji. Obrys własnej stopy dzieci wycinały za każdą milę (1,6 km), którą przeszły piechotą lub przejechały rowerem zamiast skorzystać z podwożenia ich do szkoły samochodem.
618315 obrysów stóp to tyle samo mil, równych 996 tys. km. Stanowi to odległość dwukrotnie większą niż z Ziemi na Księżyc i z powrotem i 25 razy większą od obwodu Ziemi.
To nadzwyczaj ważne, by angażowali się ludzie młodzi - powiedział John Hay, rzecznik ONZ-owskiego Sekretariatu ds. Zmian Klimatu, który w dniach 6-17 listopada jest gospodarzem konferencji klimatycznej. Przyjechało na nią około 5 tys. delegatów, aby zastanowić się nad dalszymi działaniami mającymi powstrzymać globalne ocieplanie się klimatu.
Najwięcej kolorowych stopek przysłały dzieci z Austrii - ponad 200 tysięcy. Kampania z udziałem dzieci miała na celu również poprawę stanu chodników i edukację kierowców, by bardziej uważali na przejściach dla pieszych i w miejscach przechodzenia dzieci przez jezdnię.
Naukowcy twierdzą, że na ocieplanie się klimatu wpływa emisja gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, do atmosfery Ziemi. Gazy te powstają ze spalania paliw kopalnych (węgla, ropy i gazu) w elektrowniach, fabrykach i przez pojazdy.