Trwa ładowanie...
05-10-2006 14:46

Dzieci z wadami słuchu nie są same

Ponad siedemset dzieci rocznie rodzi się z wadami słuchu. To najczęstsza wada rozwojowa u najmłodszych, która wymaga szybkiego zdiagnozowania i rehabilitacji. Jeśli dziecko z zaburzeniami słuchu nie otrzyma pomocy w pierwszych miesiącach życia, prawdopodobnie nie rozwinie się jak jego zdrowi rówieśnicy. W maju tego roku Fundacja Grupy TP ruszyła z programem „Dźwięki Marzeń”. Projekt przewiduje m.in. rehabilitację dzieci do trzeciego roku życia - poinformowano podczas I Międzynarodowej Konferencji Naukowej Programu "Dzwięki Marzeń.

Dzieci z wadami słuchu nie są sameŹródło: wp.pl
d48jztl
d48jztl

Jak pomóc dzieciom?

Głównym elementem programu jest zakup 216 aparatów słuchowych dla jedenastu Banków Aparatów Słuchowych w całej Polsce. Tam rodzice dzieci z wadą słuchu mogą wypożyczyć sprzęt od ręki. Aparaty są niezbędne do leczenia już w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale ze zdobyciem ich jest wiele kłopotów administracyjnych. Na aparat z Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba bardzo długo czekać - mówi prof. Witold Szyfter przewodniczący rady naukowej programu „Dźwięki Marzeń”.

Innym rozwiązaniem jest zakup aparatu. Niestety to bardzo droga sprawa. Rodzice muszą się nastawić, że wydatek rzędu kilku tysięcy złotych - mówi dr. Szyfter i dodaje, że niewielu ludzi na to stać. Dlatego, tak ważna jest możliwość skorzystania z banków aparatów do czasu załatwienia formalności z NFZ - podkreśla.

Jak jednak uzupełnia dr Anna Prożych, logopeżka z Akademii Pedagogiki Specjalnej i konsultant programu, oprócz sprzętu bardzo istotną rolę odgrywa rehabilitacja. O tym również pomyśleliśmy - mówi Ewa Krupa, dyrektor Fundacji. Prowadzimy domową rehabilitację dla dzieci, których rodziny są w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą leczyć się w specjalistycznych placówkach medycznych. Obecnie specjaliści Fundacji dojeżdżają do prawie 150 dzieci. Oprócz tego organizowane są letnie turnusy rehabilitacyjne oraz szkolenia dla rodziców i rehabilitantów.

Jedną z osób, która skorzystała z pomocy Fundacji jest Grażyna Chruślak z Warszawy, mama 16 miesięcznego Kubusia. Byliśmy na turnusie rahabilitacyjnym w lipcu i regularnie odwiedzają nas specjaliści z fundacji. Raz w tygodniu przychodzi psycholożka i logopeżka - opowiada Chruślak. Kubuś jest wyjątkowym dzieckiem. Oprócz umiarkowanego niedosłuchu ma zespół Downa. Jest podatny na infekcje i choroby, więc bardzo ważne jest dla mnie to, że lekarki mogą przyjechać do naszego domu - mówi zadowolona mama Kubusia.

d48jztl

Pani Grażyna zauważyła duże postępy w rozwoju dziecka. Widzę, że Kubuś żywiej reaguje na dźwięki i mam wrażenie, że szuka ich w otoczeniu - podkreśla mama i dodaje, że specjaliści potwierdzają jej obserwacje.

Gra na czas

Jeszcze kilka lat temu, sukcesem lekarzy było rozpoznanie wad słuchu u kilkuletnich dzieci. Dziś jest to możliwe już u noworodków. Specjaliści przekonują, że kilkumiesięczne dziecko ma ostatni dzwonek na wyleczenie słuchu. Rozpoczęcie rehabilitacji w wieku 3-4 miesięcy, czyli we wszesnej fazie życia dziecka, jest najlepsze. Im później to nastąpi, tym rozwój prawidłowej mowy jest opóźniony - mówi dr Anna Prożych, logopeżka z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Podobnego zdania jest prof. Witold Szyfter przewodniczący rady naukowej programu „Dźwięki Marzeń”. Dobry słuch jest niezbędny do właściwego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego człowieka - podkreśla Szyfter.

O tym, jak ważna jest pomoc dzieciom z zaburzeniami słuchu podkreślał wielokrotnie Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z jego inicjatywy i pieniędzy, które udało się zebrać WOŚP w 2001 roku, wystartował program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Dzięki temu każdy maluch ma już w pierwszych trzech dniach życia zbadany słuch. Lekarze są w stanie wychwycić wszystkie dzieci, które mogą mieć problemy ze słyszeniem. Tworząc nasz program, korzystaliśmy z doświadczeń Jurka Owsiaka i chcemy, aby nasze programy się uzupełniały - mówi Michał Dżoga, prezes Fundacji Grupy TP.

Na stronie internetowej www.dzwiekimarzen.pl można znaleźć wszystkie adresy placówek koordynujących program w całej Polsce oraz wskazówki dla rodziców, jak skorzystać z pomocy Fundacji.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

d48jztl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48jztl
Więcej tematów