Działo się, gdy byłeś w pracy. Brytyjczycy ujawnili: koszmar na okręcie podwodnym

Serwisy informacyjne nieustannie donoszą z całego świata o wydarzeniach wielkiej wagi i tych mniejszej rangi. Zrobiliśmy przegląd tego, co opublikowano w poniedziałek od rana.

Brytyjski okręt podwodny Vanguard cudem uniknął tragedii
Brytyjski okręt podwodny Vanguard cudem uniknął tragedii
Źródło zdjęć: © Picryl

Niewiele brakowało, by podwodna jednostka, na której pokładzie przebywało 140 osób, podjęła samobójczą misję. Brytyjczycy, którzy przygotowywali się do wynurzenia na powierzchnię, w rezultacie zanurzali się coraz głębiej. Awaria głębokościomierza była powodem nieporozumienia, które mogło zakończyć się dramatem. Okręt podwodny klasy Vanguard pod brytyjską banderą przygotowywał się do wypłynięcia na patrol na Atlantyku. Ze względów bezpieczeństwa Londyn nie podał dokładnej daty ani miejsca, gdzie mogło dojść do tragedii - informuje "Ther Sun".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

300 tys. żołnierzy w polskiej armii. "Proces rozłożony na lata"

Dynamiczne zdarzenia rozegrały się też na innym statku. Galaxy Leader, związana z Izraelem jednostka towarowa przebywająca na Morzu Czerwonym, została przejęta przez Huti, rebeliantów z Jemenu wspieranych przez Iran i biorących udział w wojnie domowej toczącej się w ich kraju. Izrael stwierdził, że incydent był "irańskim aktem terroryzmu", ale przedstawiciel Iranu odpiera, że te twierdzenia mają na celu odwrócenie uwagi od sytuacji w Gazie.

Niespokojnie jest też na Morzu Czarnym. U wybrzeży zaginął turecki statek towarowy, na którego pokładzie płynęło 12 osób. Turecki minister poinformował, że okręt uderzył w falochron. Od niedzieli władze nie mogą nawiązać łączności z "Kafkametlerem" - informuje agencja prasowa Reuters.

W Polsce natomiast poniedziałek to dzień budowy drugiego już okrętu rozpoznania radioelektronicznego Delfin. W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding rozpoczęto pierwszy etap prefabrykacji kadłuba. Jak informuje w poniedziałek "Gazeta Wyborcza" uroczystość związana z tym wydarzeniem odbyła się na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Teraz rozpoczyna się proces konstruowania. Umowa na dostawę okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin została zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia a koncernem Saab w listopadzie zeszłego roku. Jej wartość to blisko 600 mln euro. Dwa Delfiny, z których pierwszy powstaje już od kwietnia tego roku, mają zostać zrealizowane do 2027 roku. Dołączą do 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
informacjewydarzeniawiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)