PolskaDziała polsko-amerykańska grupa ds. zwalczania terroryzmu

Działa polsko-amerykańska grupa ds. zwalczania terroryzmu

Wymiana informacji dotyczących zwalczania
terroryzmu, szkolenie i wymiana ekspertów oraz rozwiązania prawne
w tej dziedzinie będą głównymi tematami spotkań polsko-amerykańskiej grupy roboczej, której prace zainaugurowano w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Działa polsko-amerykańska grupa ds. zwalczania terroryzmu
Źródło zdjęć: © PAP

31.03.2005 | aktual.: 31.03.2005 13:55

Jak poinformował szef MSWiA Ryszard Kalisz, grupa jest podzielona na 10 podgrup, które będą zajmować się takimi zagadnieniami jak np. bioterroryzm, cyberprzestępczość, ochrona granic czy finansowanie terroryzmu. Spotkania ekspertów odbywać się będą co najmniej cztery razy w roku. Podgrupy będą się oczywiście spotykać znacznie częściej - dodał minister.

Będą się dzielić doświadczeniem

Kalisz wyjaśnił, że podczas pierwszego, czwartkowego spotkania, to głównie strona amerykańska będzie się dzielić się z polskimi ekspertami doświadczeniem w zakresie przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

W Stanach Zjednoczonych w ramach struktur rządowych cały czas trwa reorganizacja, przygotowująca je do jak najefektywniejszego zwalczania terroryzmu. W Polsce również nad tym pracujemy; dwa tygodnie temu do Sejmu złożony został projekt ustawy o reagowaniu kryzysowym, cały czas trwają pracę nad projektem ustawy o bezpieczeństwie obywateli - powiedział Kalisz.

Ze strony amerykańskiej w skład grupy wchodzą eksperci od spraw m.in. obronności, gospodarczych i prawa, którym przewodzi ambasador USA w Polsce Victor Ashe. Stronę polską reprezentują przedstawiciele m.in. służb specjalnych, policji, straży granicznej, na czele z sekretarzem międzyresortowego centrum ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej i międzynarodowego terroryzmu Józefem Semikiem.

Jak najszersze grono ekspertów

Chcielibyśmy korzystać z jak najszerszego grona ekspertów, jesteśmy w trakcie rozmów z naukowcami zajmującymi się m.in. kwestiami prawnymi zwalczania terroryzmu - powiedział Kalisz.

Jak podkreślił Ashe, grupa polsko-amerykańska ds. zwalczania terroryzmu jest na razie pierwszą tego typu inicjatywą w Europie. Dodał jednak, że ma nadzieję, iż tego typu współpraca będzie nawiązywana także z innymi krajami, ponieważ kwestie terroryzmu dotyczą całego świata.

Jak powiedział dziennikarzom członek grupy, nadkom. Krzysztof Liedel, pomysł jej stworzenia związany był z koniecznością skoordynowania w Polsce działań związanych z budową systemu przeciwdziałania atakom terrorystycznym. My do tej pory nie doznaliśmy ataku terrorystycznego, staramy się więc uczyć od tych, którzy z terroryzmem mieli do czynienia w praktyce - podkreślił.

Wypracowanie pomysłów

Tak jak Amerykanie stoimy na stanowisku, że w tej grupie roboczej należałoby zająć się przede wszystkim wypracowywaniem pomysłów na walkę z terroryzmem - powiedział Liedel. Dodał, że w ramach prac zespołów ekspertów będą wypracowywane m.in. wspólne procedury np. dotyczące ochrony lotnisk, będą też planowane i organizowane szkolenia.

Grupa powstała z inicjatywy amerykańskiej ambasady i międzyresortowego centrum ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej i międzynarodowego terroryzmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)