Trwa ładowanie...
d45gho2

Dyspozytor przed katastrofą pociągu grał na smartfonie

• Dyspozytor ruchu, który spowodował dwa miesiące temu tragiczną katastrofę kolejową w Bawarii był zdekoncentrowany
• Grał w grę na telefonie komórkowym - poinformowała prokuratura w Traunstein
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dyspozytor przed katastrofą pociągu grał na smartfonie
(PAP/DPA, Fot: Peter Kneffel)
d45gho2

39-letni dyspozytor został aresztowany pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zarzuca mu ciężkie naruszenie obowiązków służbowych.

W czołowym zderzeniu dwóch pociągów na jednotorowym odcinku między Holzkirchen i Rosenheim 9 lutego koło Bad Aibling w Bawarii zginęło 11 osób, a 85 zostało rannych.

Prokuratura widzi bezpośredni związek pomiędzy grą na smartfonie a zderzeniem. "Ze względu na czasową zbieżność należy przyjąć, że oskarżony miał odwróconą uwagę w czasie kierowania ruchem pociągów" - oświadczyła prokuratura. Przed kolizją mężczyzna grał przez dłuższy czas na swoim smartfonie.

d45gho2

Ze śledztwa wynika, że dyspozytor popełnił podwójny błąd. Najpierw pozwolił wjechać na jeden tor dwóm pociągom z przeciwnych kierunków, a następnie - gdy zauważył błąd - wysłał sygnał ostrzegawczy pod niewłaściwy adres.

Był to najtragiczniejszy w skutkach wypadek kolejowy w Niemczech od stycznia 2011 roku, kiedy w zderzeniu pociągu podmiejskiego z towarowym w Saksonii-Anhalcie zginęło 10 ludzi. W Bawarii więcej ofiar śmiertelnych - 41 - pochłonęła katastrofa w 1975 roku, gdy na jednotorowej linii w miejscowości Warngau na południe od Monachium zderzyły się czołowo dwa pociągi pospieszne.

Zobacz także: Niedopatrzenie rodziców mogło skończyć się tragicznie

d45gho2

Podziel się opinią

Share
d45gho2
d45gho2
Więcej tematów