PolskaDyskoteka ojca Rydzyka

Dyskoteka ojca Rydzyka

Sacro polo lansowane przez Radio Maryja i telewizję Trwam zastąpiło disco polo.

Trendy na polskim muzycznym rynku wyznaczają teraz Radio Maryja i TV Trwam. Stacje ojca Rydzyka lansują sacro disco, gatunek będący prostą kontynuacją disco polo. Sacro disco jest towarem przeznaczonym dokładnie dla tego samego odbiorcy co ponad dekadę temu disco polo. Oba nurty wywodzą się ze społeczności wiejskiej lub małomiasteczkowej, której rytm życia wybija msza w kościele i zabawa w remizie. Estetyka odpustu, charakterystyczna zarówno dla disco polo, jak i kościelnego disco, trafia w gusta tych samych słuchaczy. Disco polo z chodnika wślizgnęło się na salony w sprzyjającym klimacie politycznym. Tę modę zainicjowali Aleksander Kwaśniewski i PSL. Ten pierwszy w swej kampanii wykorzystał zespół Top One, zaś PSL wylansowało grupę Bayer Full.

Lista przebojów ojca dyrektora

"Błękitne rozwińmy sztandary" to ulubiona pieśń Tadeusza Rydzyka, która inauguruje rozmaite uroczystości w szkole medialnej ojca dyrektora w Toruniu. Jak on sam mówi, muzyka powinna podtrzymywać ducha w narodzie i odwoływać się do tradycji, wartości oraz historii. A do tego odwołuje się sacro polo w wykonaniu na przykład Moniki Grajewskiej. Grajewska jest gwiazdą telewizji Trwam, tak jak kiedyś była gwiazdą przeglądów piosenki radzieckiej. Jak inni wykonawcy z tego kręgu, ma ona swoją stronę internetową ze sklepikiem oferującym m.in. DVD z teledyskami. Pojawia się w toruńskiej telewizji na tyle często, że na internetowym forum "Gazety Wyborczej" znalazł się poświęcony jej wątek - "radiomaryjna laseczka" - Nie ukrywam, że dzięki TV Trwam istnieję, bo ta telewizja robi mi piękne teledyski. Przez ostatnie trzy lata zrobiliśmy ich ponad 30. Dzięki ojcu Rydzykowi taki wykonawca jak ja mógł zaistnieć. Ojciec wie, że miałam problemy z dostaniem się nawet do redakcji katolickiej w telewizji publicznej - mówi
"Wprost" Grajewska.

Od pięciu lat jedną z najintensywniej wspieranych przez ojca Rydzyka gwiazd jest zespół Trim. Zaczynali na początku lat 80. w Szczecinku, gdzie działali jako chór De Profundis, prowadzony przez samego Rydzyka. - W 2001 r. wystąpiliśmy w Dąbkach z koncertem w kościele. Zobaczyliśmy, że jest szał na taką muzykę i postanowiliśmy to wykorzystać - mówi "Wprost" Wojciech Ratajczak, lider zespołu. Trim tworzą soliści Opery Novej w Bydgoszczy. Wykształceni muzycznie wokaliści lansują swą dość tandetną twórczość jako "nowatorskie połączenie popowego brzmienia z operowymi głosami". Wystarczy posłuchać hitu "Pozwól mi, Panie", by się przekonać, że to, co Trim oferuje, to "chodnikowy Bocelli".

Przeboje sacro polo lansuje emitowana w soboty w Radiu Maryja lista przebojów "Piosenka Tygodnia". Hity wykonują głównie księża: Janusz Jezusek, Paweł Szerlowski czy Stefan Ceberek. Mają oni już po kilka wydanych płyt na koncie. Supergwiazdą jest w tym gronie ksiądz Ceberek, prowadzący sztandarowy program Radia Maryja "Rozmowy niedokończone". Ksiądz śpiewał już jako nastolatek i jak zapewnia, w szkole Średniej miał nawet propozycje ze strony znanych zespołów. Obecnie dzieli obowiązki duszpasterza, dziennikarza i piosenkarza - dużo koncertuje. Jego przebój "Ojczyzna" od 2003 r. należy do najczęściej granych na antenie Radia Maryja. Gwiazdą szlachetniejszej odmiany sacro polo jest Magda Anioł, niegdyś popularna wykonawczyni country. W 2002 r. jej utwór "Zaufaj" stał się piosenką roku Radia Maryja. Po śmierci papieża Anioł nagrała "Barkę" - ta wersja była jedną z najczęściej prezentowanych w mediach. Anioł nagrała też "Lolka" - hiphopowy bryk z życia Jana Pawła II. Jej zespół swobodnie czerpie z jazzu czy
muzyki kubańskiej.

Rosiewicz wiecznie żywy

Media ojca dyrektora stały się też przytuliskiem dla wczorajszych gwiazd, które przestały już funkcjonować w komercyjnych stacjach. Do nich należy przede wszystkim Eleni, która coraz częściej śpiewa pieśni religijne. Obecne są też Czerwone Gitary (oczywiście bez Seweryna Krajewskiego, który odszedł z zespołu w 1997 r.). W telewizji Trwam często występują oni z gitarową wersją "Ave Maria". Ojciec Rydzyk ma też szczególny sentyment do Andrzeja Rosiewicza. Jego piosenki często komentują aktualne wydarzenia ("Miller wam da" czy "Mamo, ja chcę do Iraku).

Marta Nadzieja

Źródło artykułu:Wprost

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)