Trwa ładowanie...
cia
03-06-2004 16:35

Dyrektor CIA podał się do dymisji

Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) George Tenet, który ostatnio był mocno krytykowany za niepowodzenia wywiadowcze w Iraku, podał się do dymisji i ustąpi ze stanowiska w lipcu - poinformowała administracja prezydenta USA George'a W. Busha.

Dyrektor CIA podał się do dymisjiŹródło: AFP
d31vdde
d31vdde

Odejście Teneta komentuje się w Waszyngtonie jako dawno oczekiwaną konsekwencję serii wpadek kierowanej przez niego agencji wywiadu. Tymczasowe kierownictwo CIA przejmie obecny wicedyrektor John McLaughlin. Za głównego kandydata na dyrektora agencji uważa się republikańskiego kongresmana Portera Gossa, szefa komisji ds. wywiadu w Izbie Reprezentantów.

Ogłaszając dymisję Teneta, prezydent Bush nie szczędził mu komplementów. Jak powiedział, szef CIA "był silnym, zdecydowanym i zdolnym przywódcą agencji w wojnie z terrorem". "George Tenet to funkcjonariusz, z którym lubi się pracować. Wykonał świetną robotę dla narodu amerykańskiego" - dodał.

**"Niepodważalne dowody" podważyły Teneta

Wielu obserwatorów sądzi jednak, że rezygnacja Teneta została wymuszona przez Biały Dom. Przypomina się, że CIA ponosi znaczną część odpowiedzialności za zaniedbania, które ułatwiły terrorystom atak 11 września 2001 roku i za kontrowersje wokół nieznalezienia w Iraku broni masowego rażenia. Jak ustaliła w swym raporcie w maju specjalna komisja do badania kulis nieprzygotowania USA na atak z 11 września, CIA nie doceniła zagrożenia ze strony Al-Kaidy i nie wyciągnęła wniosków z sygnałów o zbliżającym się zamachu.

d31vdde

Przed wojną w Iraku Tenet - jak to ujawnił w swej książce demaskator afery Watergate, Bob Woodward - osobiście zapewnił prezydenta Busha, że wywiad ma "niepodważalne dowody" posiadania przez reżim Saddama Husajna broni masowego rażenia. Domniemane istnienie tej broni stało się głównym argumentem za inwazją. Po 11 września, a ostatnio na fali kłopotów w Iraku, wielu polityków i komentatorów domagało się dymisji Teneta. Bush jednak uparcie bronił dyrektora CIA.

Chociaż Tenet, syn greckich imigrantów, objął kierownictwo wywiadu w 1997 roku, a więc jeszcze za rządów prezydenta Clintona, Bush pozostawił go w swoim gabinecie. Tłumaczono to politycznymi zdolnościami dyrektora, który nie wywodził się z agencji, a został tam przysłany z zewnątrz, będąc poprzednio pracownikiem Kongresu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Kozioł ofiarny przygwożdżony?

Wielu ekspertów uważa, że Tenet jest raczej kozłem ofiarnym, gdyż nie ponosi osobistej odpowiedzialności za zaniedbania w agencji. Zaniedbania te - ich zdaniem - są spadkiem po poprzednim kierownictwie mianowanym przez administrację Clintona, która obcięła budżet CIA i wprowadziła restrykcje krępujące jej swobodę działania.

"Tenet wykonywał świetną robotę. Odbudował w CIA 'human intelligence', czyli zbieranie informacji przez samych agentów w terenie, w odróżnieniu od środków technicznych, jak satelity. Jego zasługą jest też rozpracowanie (Ahmada) Szalabiego (polityka irackiego oskarżanego o szpiegowanie na rzecz Iranu)" - powiedział telewizji Fox News były funkcjonariusz CIA, Wayne Simmons.

d31vdde

Niektórzy eksperci sądzą, że odejście Teneta wynika z przekonania administracji Busha, że stał się on dla niej politycznym balastem przed listopadowymi wyborami. "Kogoś trzeba było przygwoździć za tę serię skandali" - powiedział analityk telewizji Fox News, Britt Hume, nawiązując do zarzutów, że agenci CIA też ponoszą odpowiedzialność za torturowanie Irakijczyków w więzieniu Abu Ghraib pod Bagdadem.

Po rezygnacji Teneta Demokraci domagają się jednak dalszych głów. "Nie sądzę, by dymisja szefa CIA powinna być jedyną odpowiedzią na serię porażek rządu" - powiedziała przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów, Nancy Pelosi.

d31vdde
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31vdde
Więcej tematów