Dyplomaci Izraela i Autonomii Palestyńskiej odwiedzili b. obóz Auschwitz
Ambasador Izraela w Warszawie Dawid Peleg
oraz przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w Polsce Khaled Ghazal
odwiedzili w niedzielę były niemiecki obóz Auschwitz. Wraz z
młodzieżą izraelską wzięli też udział w ceremonii przed pomnikom
ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau.
Według przewodnika z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Wojciecha Smolenia, który towarzyszył dyplomatom, ambasador Peleg móiwł do młodzieży, że wspólna wizyta w byłym obozie z przedstawicielem Autonomii Palestyńskiej Ghazalem jest przejawem humanizmu.
Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym Auschwitz I, gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, dyplomaci oddali hołd pomordowanym.
Zwiedzili też muzealną ekspozycję w bloku czwartym, poświęconym zagładzie, w którym znajduje się między innymi urna z garstką popiołów, upamiętniająca pomordowanych. Widzieli blok piąty, w którym zgromadzone są dowody zbrodni hitlerowskich i przedmioty zrabowane ofiarom.
Wojciech Smoleń powiedział, że przedstawiciel Autonomii Paleństyńskiej interesował się, czy wyznawcy islamu i Arabowie odwiedzają muzeum. W istocie zwiedzających z krajów arabskich jest niewielu. Do muzeum przyjeżdża natomiast sporo muzułmanów i Arabów, którzy mieszkają w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii i Norwegii - powiedział Smoleń.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Spośród nich zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób.