Dwuletnia Chinka potrącona przez dwa samochody, 18 osób nie pomogło
Jeden z dwóch kierowców, którzy śmiertelnie potrącili dwuletnią dziewczynkę w Chinach, został skazany na trzy i pół roku więzienia. Sprawa była szeroko komentowana w mediach, gdyż osiemnastu przechodniów nie zrobiło nic, by pomóc dziecku - informuje "China Digital Times".
Do wypadku doszło w październiku ubiegłego roku w mieście Foshan w Chinach. Dwuletnia Wang Yue została potrącona przez dwa samochody. Dziecko zmarło w szpitalu.
Sama sprawa wypadku nie poruszyła opinii publicznej tak bardzo, jak fakt, że dopiero 19. przechodzień zatrzymał się, żeby pomóc rannej dziewczynce.
Jak pisze "China Daily", z nagrań kamer przemysłowych wynika, że dziewczynka była ok. 100 metrów od swojego domu, kiedy potrącił ją van. Koło rannej dziewczynki przeszło kilka osób, ale wszyscy ją ignorowali.
Następnie dziewczynkę przejechał samochód dostawczy. Koło rannej przejechało kilku rowerzystów, a następnie przeszły trzy osoby.
Do zdarzenia doszło obok sklepu. Nikt z klientów nie ruszył na pomoc. W sumie dziecko zauważyło 18 osób.
Dopiero po siedmiu minutach od pierwszego potrącenia, 57-letna kobieta zauważyła dziewczynkę i przeniosła ją na pobocze. Prosiła o pomoc sprzedawcę z pobliskiego sklepu, ale nie chciał pomóc. Niedługo później pojawiła się matka dziewczynki i zabrała ją do szpitala.
Kierowca pierwszego samochodu, Hu Jun, wyjaśniał przed sądem, że jechał bez włączonych świateł, droga była słabo oświetlona i padał deszcz, więc nie zauważył dziewczynki. Dodał, że czuł, że w coś uderzył, ale nie zatrzymał się, żeby sprawdzić, co się stało.
"China Digital Times" pisze, że Chińczycy boją się pomagać ofiarom wypadków. Przypomina, że w 2006 r. głośna była sprawa "dobrego Samarytanina", który został oskarżony o przewrócenie kobiety, której pomógł wstać, zabrał ją do szpitala i zapłacił za jej leczenie. Sędzia uznał bowiem, że nikt, kto ma czyste sumienie, nie pomagałby bezinteresownie drugiej osobie. Później okazało się, że mężczyzna rzeczywiście przewrócił kobietę, żeby zaistnieć w mediach jako "dobry Samarytanin".