Dworzec Centralny - przenieść, a może wyburzyć?
Dworzec Centralny musi się zmienić - stwierdzili zgodnie architekci, przedstawiciele stołecznego Ratusza oraz Zarządu PKP. Podczas debaty na temat jego przyszłości padły takie propozycje jak rewitalizacja dworca, wyburzenie go i postawienie nowego, a nawet przeniesienie w nowe miejsce.
16.02.2006 13:20
Zdaniem Naczelnego Architekta Warszawy Michała Borowskiego, dworzec powinien być przyjazną przestrzenią publiczną, gdzie pasażerowie spędzają czas czekając na pociąg. Powinny powstać tam kawiarnie, księgarnie, centrum obsługi biznesmenów - proponuje Borowski. Według niego, dworzec można zmodernizować lub przebudować w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne.
Borowski nie wyklucza, że dworzec mógłby być przeniesiony np. na drugą stronę Al. Jana Pawła II. Podkreślił jednocześnie, że "dworzec musi być dobrze skomunikowany, tak, aby pasażerowie mogli bez problemu przesiadać się do komunikacji miejskiej, taksówek, kolei podmiejskiej, szybko dostać się na lotnisko".
Z kolei pełnomocnik Zarządu PKP ds. zagospodarowania mienia Paweł Olczyk podkreślił, że zmiany Dworca Centralnego muszą być nastawione na pozyskanie nowych pasażerów. Nowi pasażerowie zaczną korzystać z kolei, jeżeli będą mieli do dyspozycji nowoczesny, przyjazny dworzec - stwierdził.
Poinformował, że "obecnie PKP wybiera doradców, którzy w ciągu kilku miesięcy przygotują analizy i określą jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla wzrostu konkurencyjności PKP". Podkreślił, że dopiero wówczas PKP zajmie konkretne stanowisko jak zmienić Dworzec Centralny.
Jak wyjaśnił Olczyk, infrastruktura kolejowa będzie modernizowana przy wsparciu funduszy europejskich, zaś ewentualna przebudowa hali wymaga inwestora komercyjnego, ponieważ PKP nie ma pieniędzy na remont Dworca.
Także Borowski uważa, że większość pieniędzy na modernizację Dworca można pozyskać z funduszy Unii Europejskiej.
Z kolei, jak powiedział architekt z grupy architektonicznej Centrala, Jakub Szczęsny, hala dworca stała się "miejską ikoną". Dworzec ma wartość architektoniczną, wymaga tylko modernizacji - stwierdził. Według niego, w przeszklonej hali mógłby powstać ogród zimowy, tworząc przyjazne otoczenie dla pasażerów.
Jak poinformował Andrzej Załucki, redaktor naczelny "Życia Warszawy", które było organizatorem debaty, z przeprowadzonej na łamach dziennika ankiety wynika, że 56% czytelników chciałoby wyburzenia dworca, zaś 46% opowiada się za pozostawieniem hali i jej unowocześnieniem.
Dworzec Centralny został oddany do użytku w grudniu 1975 roku.