PolskaDwójka irackich dzieci ma być w Polsce za tydzień

Dwójka irackich dzieci ma być w Polsce za tydzień

Dwójka irackich dzieci ma przybyć do Polski na leczenie 27 sierpnia - poinformowała dyrektor Polskiej Misji Medycznej Elżbieta Lipska.

21.08.2003 19:55

4,5-letnia Irakijka trafi do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zajmie się jej leczeniem zespół docenta Bohdana Maruszewskiego. Dziecko ma wadę serca. 11-letni Hassan trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Chłopiec ucierpiał prawdopodobnie w wyniku wybuchu bomby lub miny i jest w bardzo ciężkim stanie.

Rany Hassana są bardzo poważne, odłamki bomby wyrwały mu część pośladka, jelita grubego i uda. Chłopiec nie ma szans na pomoc medyczną w Iraku. Jego leczeniem zajmie się zespół lekarzy pod kierunkiem ordynatora oddziału chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń dr Jacka Puchały.

Przedstawiciele Misji podkreślają, że jeśli tym dzieciom nikt nie pomoże, nie przeżyją.

Polska Misja Medyczna apeluje o wpłaty na leczenie dzieci w Polsce. Nie może być ono bowiem sfinansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze z obu szpitali podjęli się wykonać swą pracę nieodpłatnie, kosztują jednak leki i sprzęt.

Dzieci miały przylecieć do Polski jeszcze w tym tygodniu transportem wojskowym. Jednak okazało się to niemożliwe. Przylecą więc 27 sierpnia rejsowymi liniami z Iraku wraz z opiekunami, tłumaczem i polskimi lekarzami. Jak powiedziała Lipska, PLL LOT zafundował bilety oraz zapewnił zabezpieczenie medyczne na czas przelotu (specjalny materac, tlen, itp.).

Wcześniej zapowiadano, że w Polsce będzie leczona ciężko chora 6- letnia dziewczynka. Jednak ze względu na nieuzyskanie zgody jej rodziców zamiast 6-latki do Polski przyleci 4,5-letnia Irakijka.

Rejestrację i kwalifikację przypadków niemożliwych do leczenia w Iraku prowadzi Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Na liście pacjentów, którzy nie mogą uzyskać pomocy medycznej w Iraku, znajduje się 275 osób. 70 dzieci z listy uzyskało już pomoc w krajach sąsiednich oraz w USA, Grecji, Włoszech i Austrii. Jak poinformowali przedstawiciele Polskiej Misji Medycznej, leczenie 10 osób zadeklarował rząd czeski.

Polska Misja Medyczna jest stowarzyszeniem, które zrzesza profesjonalistów medycznych, tzn. lekarzy, ratowników, pielęgniarki.

PMM oferuje sponsorom umieszczenie ich logo na swoim szpitalu. Wpłat można dokonywać na konto Misji w Banku Pekao SA III O/Kraków filia 8, rachunek nr 10701193-459811-2221-0100.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)