Dwóch trzecich nie stać na letni wypoczynek
Dwie trzecie Bułgarów nie może sobie pozwolić na letni wypoczynek z przyczyn finansowych - wskazują opublikowane w piątek przez dziennik "Monitor" dane Krajowego Ośrodka Badania Opinii Publicznej.
Badanie przeprowadzono w pierwszej dekadzie czerwca na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Bułgarów w 86 miejscowościach.
Tylko jedna trzecia obywateli kraju zamierza wypoczywać latem. Co piąty Bułgar planuje udać się nad Morze Czarne, 6 proc. - w góry, 12 proc. - do domu na wsi lub na podmiejską daczę. 1 procent badanych może sobie pozwolić na spędzenie wakacji za granicą, przeważnie w Grecji, Turcji, Hiszpanii. Na wakacje jeżdżą przeważnie ludzie młodzi w wieku do 29 lat i ludzie z wyższym wykształceniem.
66,9 proc. badanych deklaruje, że nie będzie wypoczywać. Najczęściej z urlopu zmuszeni są rezygnować ludzie w wieku powyżej 50 lat, niewykształceni, mieszkańcy wsi.
Według danych Ośrodka, w porównaniu z początkiem lat 90. sytuacja powoli się poprawia i Bułgarzy jednak częściej wypoczywają. W latach 1992 i 1993 na urlop wyjechało 12 proc. obywateli, w roku 1997 r. - 19 proc.
Bułgaria, która - jeżeli spełni wymagania - ma wejść do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 r., będzie członkiem unijnym o najniższych dochodach.
Według danych Eurostat, siła nabywcza dochodu w Bułgarii wynosi 32 proc. przeciętnego dochodu w UE. Przeciętna płaca w tym kraju to 340 lewów (170 euro).
Ewgenia Manołowa