ŚwiatDwóch polskich żołnierzy zginęło w Macedonii

Dwóch polskich żołnierzy zginęło w Macedonii

Dwóch polskich żołnierzy zginęło we wtorek w Macedonii - poinformował rzecznik Sztabu Generalnego pułkownik Zdzisław Gnatowski. Samochód, w którym byli żołnierze, wjechał na minę.
(RadioZet)

04.03.2003 | aktual.: 04.03.2003 22:01

Autem jechało trzech polskich żołnierzy i tłumaczka. Dwaj z nich - plutonowi z I Pułku Specjalnego w Lublińcu - zmarli wkrótce po wypadku. Trzeci został niegroźnie ranny i po opatrzeniu w szpitalu wrócił do jednostki. Gnatowski nie wiedział, czy tłumaczka odniosła jakieś obrażenia.

Informację o śmierci żołnierzy potwierdził rzecznik prasowy Sojuszu w Skopje Craig Ratcliff. Powiedział, że rannych zostało też trzech cywilów.

Według macedońskiej agencji MAKFAX, do wypadku doszło przed godz. 18 w pobliżu granicy z Serbią, w okolicach miejscowości Szuszewo. Agencja, powołując się na policję, podała, że oprócz żołnierzy ranny został macedoński tłumacz i dwaj okoliczni mieszkańcy.

W rejonie Kumanowa, gdzie wydarzył się wypadek, w 2001 roku trwały starcia między albańskimi partyzantami a siłami rządowymi. W siłach pokojowych NATO służy w tym regionie ponad 500 polskich żołnierzy.

Wtorkowa tragedia to jeden z najtragiczniejszych wypadków z udziałem polskich żołnierzy, pełniących służbę w siłach pokojowych za granicą. W byłej Jugosławii doszło w ostatnich latach do pięciu groźniejszych wypadków, w których ranni albo zabici zostali polscy żołnierze.

W czasie rebelii albańskiej w Macedonii w 2001 roku armia rządowa zaminowała tereny wzdłuż granicy z sąsiednim Kosowem, by uniemożliwić wspieranie sił walczących kosowskich Albańczyków. Sześciomiesięczny konflikt zakończył się w sierpniu porozumieniem pokojowym, dającym albańskiej mniejszości w Macedonii większe prawa. Albańczycy stanowią - według różnych źródeł - około jednej trzeciej lub jednej czwartej ludności Macedonii.

Wypadek zbada specjalna komisja, na miejscu pracuje już polski prokurator wojskowy, który przyjechał z pobliskiego Kosowa.

W Macedonii stacjonuje około 300 NATO-wskich żołnierzy. Ich zadaniem jest monitorowanie układu pokojowego, który w 2001 roku zakończył konflikt między siłami rządowymi i albańskimi rebeliantami. (an)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)