Dwie trzecie Polaków interesuje się wynikami sondaży
Dwie trzecie Polaków interesuje się
wynikami badań opinii publicznej. Zdecydowana większość uważa, że
są one rzetelne, a ponad połowa - że powinny mieć decydujące
znaczenie przy podejmowaniu przez władze decyzji politycznych -
wynika z sondażu CBOS.
29.03.2004 | aktual.: 29.03.2004 14:54
70% ankietowanych w lutym przez CBOS zadeklarowało zainteresowanie wynikami badań opinii publicznej. W ciągu ostatnich 5 lat grupa ta zwiększyła się o 5%. Co czwarty respondent (25%) nie zwraca uwagi na wyniki sondaży.
Zdecydowana większość ankietowanych (78%) uważa wyniki sondaży za rzetelne. 13% z nich twierdzi, że są całkowicie prawdziwe, a 65% - że w większości są prawdziwe. Tylko 7% badanych jest zdania, że rezultaty badań są w większości nieprawdziwe.
Wyniki sondaży powinny mieć decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji politycznych - to opinia ponad połowy respondentów (56%). Co trzeci ankietowany uważa, że władze powinny brać pod uwagę te wyniki, ale nie zawsze muszą się do nich stosować. Tylko 6% badanych jest zdania, że władze muszą samodzielnie podejmować decyzje, gdyż respondenci mogą nie wiedzieć, co jest najlepsze dla kraju.
38% badanych uznało, że sondaże są bardzo użyteczne dla osób sprawujących władzę. Prawie co trzeci (31%) - że są przydatne w średnim stopniu. Co piąty - że dla rządzących wyniki badań są mało przydatne lub zupełnie bezużyteczne.
Polacy doceniają rolę badań opinii publicznej również dla nauki. 49% uważa, że wyniki sondaży są dla naukowców bardzo przydatne, a 36% - że są użyteczne w średnim stopniu.
Respondenci nieco rzadziej dostrzegali przydatność sondaży dla przeciętnych obywateli. Zdaniem 12% rezultaty badań bardzo im się przydają, 38% określa tę przydatność jako średnią. 23% ankietowanych jest zdania, że przeciętni obywatele robią niewielki użytek z publikowanych wyników, a 17% - że żadnego.
Zdecydowana większość ankietowanych (88%) popiera uczestniczenie w sondażach, ponieważ jest to dla nich jedyny dostępny sposób wyrażenia swoich poglądów. 82% badanych jest zdania, że powinno być więcej informacji o wynikach badań opinii publicznej. Ponad dwie trzecie ankietowanych zgodziło się z opinią, że ludzie chętnie czytają w prasie wyniki sondaży. Co piąty respondent uważa, że sondaże są manipulowane, a ich wyniki nie oddają tego, co ludzie myślą naprawdę. Jednak większość (58%) pytanych nie podzieliło takiego przekonania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 lutego 2004 r. na liczącej 1024 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.