Dwie piąte dorosłych Polaków ma komputer osobisty
41% ma w domu komputer osobisty, a 24% deklaruje, że w ich gospodarstwie domowym jest dostęp do Internetu - wynika z badań przeprowadzonych w marcu przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
14.04.2005 | aktual.: 14.04.2005 17:48
78% badanych ma w domu telefon stacjonarny, a 51% - telewizję kablową lub satelitarną. CBOS zauważa jednak, że mieszkańcy miast ponad dwukrotnie częściej niż mieszkańcy wsi mają możliwość korzystania z telewizji kablowej.
Badania wykazały także, że znacząca grupa dorosłych Polaków (17%) ma w domu komputer i telefon stacjonarny lub telewizję kablową, lecz nie dysponuje dostępem do Internetu.
Ponad jedna czwarta dorosłych mieszkańców naszego kraju (28%) korzysta z internetu, tzn. przegląda strony www bądź używa poczty elektronicznej.
Z Internetu znacznie częściej niż pozostali korzystają ludzie młodzi. Jako jego użytkownicy deklaruje się blisko dwie trzecie badanych w wieku od 18 do 24 lat. W kolejnej grupie wiekowej (25- 34 lata) jest ich mniej niż połowa, a wśród osób starszych - jeszcze mniej. Wśród najstarszych prawie nikt nie korzysta z Internetu.
Odsetek korzystających z internetu rośnie wraz z poziomem wykształcenia ankietowanych. Korzysta z niego ponad trzy czwarte osób z wyższym wykształceniem, mniej niż połowa z wykształceniem średnim oraz nieliczni respondenci mający wykształcenie zasadnicze zawodowe i podstawowe.
Według CBOS, w miesiącu poprzedzającym badanie, 4% dorosłych Polaków kupiło coś przez internet. Bardzo słabo rozpowszechnione jest natomiast korzystanie z treści dostępnych w sieci za opłatą, takich jak np. archiwa gazet, zdjęcia, filmy - w ostatnim miesiącu korzystało z nich 2% ogółu respondentów. 6% ogółu badanych korzystało z usług bankowych przez Internet.
Blisko jedna czwarta dorosłych użytkowników sieci (6% ogółu respondentów) poznała kogoś przez Internet. Większość tych wirtualnych znajomości przekształciła się w znajomości realne.
Dorośli mający w domu dostęp do Internetu łączą się z siecią najczęściej przez stałe łącze obsługiwane przez firmę telekomunikacyjną (9% ogółu badanych). Drugą znaczącą grupą są łączący się przez modem (6%), a reszta korzysta ze stałego łącza przez kabel telewizyjny bądź sieć lokalną (blokową, osiedlową). Nieliczni korzystają z innych sposobów, np. łączy radiowych, satelitarnych.
W ciągu ostatniego roku wyraźnie zmniejszyła się grupa osób korzystających z modemu - obecnie jest ich blisko o połowę mniej. Pozostałe sposoby łączenia się z internetem zyskały na popularności. Najbardziej zwiększyła się grupa osób korzystających ze stałego łącza oferowanego przez operatora telekomunikacyjnego.
CBOS zaznacza w komunikacie, że badania zrealizował na próbie reprezentatywnej dla dorosłej ludności Polski. Internet jest medium przede wszystkim ludzi młodych - inne badania tego ośrodka pokazują, że z sieci korzysta większość osób w wieku szkolnym. Wyniki omawianego badania dotyczą jednak tylko dorosłych użytkowników Internetu.