Trwa ładowanie...

Dwaj podejrzani ws. zabójstwa Jarosława Ziętary wyszli na wolność

Dwaj podejrzani w śledztwie dotyczącym zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary opuścili areszt. Jednocześnie prokuratura chce przedłużenia aresztu Aleksandrowi G. - poinformował prok. Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Share
Dwaj podejrzani ws. zabójstwa Jarosława Ziętary wyszli na wolność
Źródło: Eastnews, Fot: Łukasz Piecyk/REPORTER
drnl6ql

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym "Gazety Poznańskiej" (wcześniej "Wprost" i "Gazety Wyborczej"). Pisał o aferach gospodarczych. Zaginął 1 września 1992 r. w drodze do pracy. Obecnie śledztwo w sprawie jego zabójstwa prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Jak poinformował prowadzący śledztwo Kosmaty, prokuratura zebrała wystarczający materiał dowodowy, w tym z zeznań świadków i dokumentów, i na tej podstawie uznała, że dalszy pobyt w areszcie Mirosława R. i Dariusza L. - podejrzanych o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza - nie jest już konieczny.

drnl6ql

Zastosowała wobec nich inne środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe po 150 tys. zł, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i dozór policyjny. - Uważamy, że podejrzani przy zastosowaniu tych środków nie są w stanie przeszkodzić postępowaniu - powiedział Kosmaty.

Jednocześnie poinformował, że prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu trzeciemu podejrzanemu w tej sprawie - byłemu senatorowi Aleksandrowi G., któremu postawiono zarzut podżegania do zabójstwa Ziętary.

Początkowo prowadząca śledztwo w tej sprawie poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Śledztwo dwukrotnie umarzano, bo nie udało się odnaleźć ciała. W 2011 r. po analizie śledztwa w Prokuraturze Generalnej przekazano je do Krakowa.

W toku śledztwa krakowska prokuratura zmieniła kwalifikację prawną z uprowadzenia na zabójstwo. Zbierała także informacje na temat niezidentyfikowanych zwłok znalezionych od września 1992 do grudnia 1993 r. na terenie kilku województw, ale badane zwłoki nie były zwłokami Ziętary.

drnl6ql

Obecnie w śledztwie dotyczącym jego zabójstwa jest trójka podejrzanych. Na początku listopada 2014 r. zatrzymany został były senator Aleksander G., który usłyszał zarzut podżegania do zabójstwa Ziętary. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Został aresztowany. Zdaniem prokuratury Aleksander G. podżegał do zabójstwa dziennikarza w czerwcu 1992 r. Mogło to mieć związek z zainteresowaniami w ramach dziennikarstwa śledczego Ziętary różnego rodzaju działalnością gospodarczą, w tym szarą strefą.

Zatrzymanym pod koniec listopada ub.r. Mirosławowi R. i Dariuszowi L. prokuratura postawiła zarzuty pomocnictwa w porwaniu i zabójstwie dziennikarza. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia, których treści prokuratura nie ujawnia z uwagi na dobro śledztwa. Obaj trafili do aresztu. Za zarzucone im czyny, podobnie jak Aleksandrowi G., grozi kara jak za zabójstwo - czyli od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat lub dożywocie.

Zobacz też: Partnerka Jarosława Ziętary przerywa milczenie

drnl6ql

Podziel się opinią

Share
drnl6ql
drnl6ql
Więcej tematów