Dwa szpitale nie podpisały kontraktów z NFZ
Jeden z największych szpitali powiatowych na Dolnym Śląsku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdnicy i wrocławski Szpital Specjalistyczny im. Falkiewicza nie podpisały kontraktów na świadczenia zdrowotne w 2005 roku.
09.12.2004 | aktual.: 09.12.2004 10:27
Dyrektor szpitala w Świdnicy Jacek Domejko powiedział, że nie był w stanie zaakceptować stawek proponowanych przez fundusz. Jesteśmy dużym szpitalem i nie możemy po prostu zniknąć z mapy szpitali w regionie. Nie możemy jednak funkcjonować bez pieniędzy z NFZ, a te, które nam zaproponowano, są niewystarczające - powiedział. Według niego, negocjacje z funduszem były prowadzone "w trybie stawiania pod ścianą".
Dyrektor szpitala w Świdnicy oczekuje teraz na ruch ze strony funduszu. Chce, by ewentualne kolejne rozmowy były prowadzone na zasadach partnerskich. Nie chcemy tylko słuchać. Chcemy przedstawić nasze propozycje - podkreślił Domejko.
Rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu Joanna Mierzwińska powiedziała, że świdnickiej placówce proponowano kontrakt wyższy o około 10% od ubiegłorocznego. Tymczasem szpital oczekiwał podwyżki o ponad 30%. Więcej pieniędzy nie damy, bo ich po prostu nie ma - wyjaśniła Mierzwińska. Nie wiadomo jeszcze, czy dyrektor funduszu podejmie kolejne rozmowy z tym szpitalem.
Nie wiadomo też, co zamierza dyrekcja szpitala im. Falkiewicza we Wrocławiu. Polskiej Agencji Prasowej nie udało się skontaktować z dyrektorem tej placówki.
Negocjacje w dolnośląskim oddziale NFZ trwały do późnej nocy w środę. Dopiero na kilkadziesiąt minut przed północą umowę zdecydował się podpisać jeden z największych szpitali we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego.
Budżet dolnośląskiego oddziału NFZ na 2005 rok wynosi 2 mld 294 mln zł; prawie połowa z tej kwoty będzie przeznaczona na lecznictwo szpitalne.