PolskaDwa garby i gepardy?

Dwa garby i gepardy?

Ogród zoologiczny Sławno stara się o uzyskanie unijnego certyfikatu. Kilka dni temu placówkę wizytowali dyrektorzy ogrodów zoologicznych, którzy mają wydać decyzję w tej sprawie.

Dwa garby i gepardy?

Od 2000 roku mamy status ogrodu zoologicznego potwierdzony przez starostę sławieńskiego. Od tego czasu zmieniły się jednak przepisy, a my musimy dostosować się do obowiązujących wymagań prawnych- wyjaśnia Artur Pyka, właściciel ogrodu.

Tytus, Zira, Tytan, Marycha, Teodor, Cleopatra - to tylko niektóre imiona zwierzęcych mieszkańców sławieńskiego zoo. Ich cechą charakterystyczną są... dwa garby, bo w ogrodzie mieszkają jedynie baktriany - wielbłądy dwugarbne (7 sztuk). I ostronos - zwierzę z rodziny szopowatych.

Właściciela ogrodu wyspecjalizowanego w wielbłądach wyraźnie irytuje jednak nazwa „mini-zoo”. Aby być ogrodem zoologicznym wystarczy mieć właściwie zwierzęta egzotyczne jednego gatunku- tłumaczy Artur Pyka. Oczywiście trzeba spełnić mnóstwo warunków. Zapewnić zwierzętom wybiegi, profesjonalną opiekę, prowadzić księgi stadne, program naukowy... Nigdzie nie ma jednak wymogów w sprawie liczby gatunków zwierzaków.

Chociaż baktriany dziko żyją jedynie na pustyni Gobi, nasz rozmówca nigdy nie myślał, żeby zafundować im wakacyjną wycieczkę na polską Pustynię Błędowską. Zamiast tego sławieńskie dwugarby można czasem zobaczyć na plaży w pobliżu Jarosławca. Uwielbiają się również tarzać w specjalnej piaskownicy.

W przyszłości wielbłądy będą prawdopodobnie sąsiadować z gepardami. Do Sławna chce je sprowadzić działająca w ramach ogrodu fundacja „ Na rzecz ochrony zwierząt szczególnie zagrożonych”, która niedawno uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Jeżeli udałoby się zrealizować ten pomysł, każda zainteresowana osoba miałaby niepowtarzalną możliwość kontaktu z tymi najszybszymi zwierzętami lądowymi- zapewnia Artur Pyka.

Koty moglibyśmy pokazywać w szkołach na przykład na lekcjach biologii, oczywiście z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Każdy uczeń mógłby spojrzeć w oczy geparda, poczuć jego zapach i nawet dotknąć zwierzaka - dodaje. W ogrodzie powstanie budynek z zapleczem edukacyjnym. Do sprowadzenie kotów do Sławna potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego w Sławnie wysyłają pisma do lokalnych samorządów, polityków i organizacji z prośbą o współpracę. Nikt na razie nie odpowiedział.

Grzegorz Bryszewski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)