Dwa festiwale muzyki współczesnej w Warszawie
Dwa festiwale muzyki współczesnej odbędą
się w listopadzie w Warszawie. W czwartek rozpocznie się
trzydniowe Laboratorium Muzyki Współczesnej w Akademii Muzycznej i
Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki; tydzień później - trzydniowy
Festiwal Audio Art w Centrum Sztuki Współczesnej.
18.11.2003 14:05
Laboratorium Muzyki Współczesnej odbędzie się po raz dziesiąty, ale po raz pierwszy w stolicy. Festiwal, należący do międzynarodowej organizacji European Conference of Promoters of New Music w Amsterdamie, odbywał się wcześniej w mniejszych ośrodkach, jak Stara Wieś koło Węgrowa, Liw w tej samej okolicy, Siedlce i Białystok.
Podczas imprezy prezentowana jest najnowsza muzyka klasyczna - z dwóch ostatnich dziesięcioleci XX wieku i początku wieku XXI, w tym przede wszystkim utwory kameralne. Stałym elementem festiwalu są dyskusje na temat kondycji muzyki współczesnej, z udziałem polskich kompozytorów i muzykologów.
Koncerty tegorocznego Laboratorium odbędą się w salach koncertowych Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz w kościele św. Piotra i Pawła (ul. Emilii Plater).
Zabrzmią m.in. utwory: Aleksandra Kościowa, Marii Pokrzywińskiej, Benedykta Konowalskiego, Pawła Łukaszewskiego, Ryszarda Klisowskiego, Piotra Wróbla, Andrzeja Dutkiewicza, Weroniki Ratusińskiej, Bettiny Skrzypczak, Edwarda Pałłasza, Mariana Sawy, Alicji Gronau, Jerzego Kornowicza, Zygmunta Krauzego, Marcina Wierzbickiego i Mariana Borkowskiego.
Drugi festiwal - Audio Art/Przestrzenie Dźwięku, który rozpocznie się 27 listopada - odbędzie się po raz 11. Impreza jest poświęcona zjawiskom z pogranicza "wysokiej muzyki" i sztuk plastycznych, w tym happeningu.
Jak opisują organizatorzy, festiwal ten to "spotkanie twórców operujących w strefie gatunków 'czystych' i na styku różnych formuł artystycznych; tropiących sensy i konteksty dźwiękowe; używających instrumentarium 'high-tech' i owoców domowego majsterkowania; szanujących 'ciotkę Tradycję' i bez skrupułów ją porzucających".
Na festiwalu zaprezentowane będą m.in. projekty: "Laboratorium zjawisk" - misteria światła Tadeusza Wierzbickiego; "Sound-Sphere" - teatr wokalny Franziski Baumann; "Dźwięki i wdzięki" Teresy Nowak i Ireneusza Domagały - kolaż "kształtów, dźwięków, szelestów i cisz makiem posianych"; jubileusz jednego z najlepszych polskich zespołów muzyki współczesnej MW2 z Krakowa; oraz "Przestrzenie dźwięku" - utwory Aleksandra Lasonia, Jana Oleszkowicza i Jarosława Siwińskiego, zamówione specjalnie do wykonania we wnętrzach Zamku Ujazdowskiego przez zespół Kwartludium. Będzie można także zobaczyć nowe spektakle i instalacje Lecha Jankowskego, Ryszarda Lateckiego i Jana Pieniążka oraz Michała Silskiego.
Wszystkie imprezy festiwalu odbędą się w salach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Impreza zakończy się 29 listopada.(iza)