Dużo wody na Marsie
Analiza zdjęć spektralnych, dokonanych przez krążącą wokół Marsa europejska sondę Mars Express Orbiter, wykazała, że w rejonie południowego bieguna planety znajdują się duże zasoby zamarzniętej wody - poinformowali uczeni francuscy z Instytutu Astrofizyki w
Orsay.
Informacja francuskich uczonych to już kolejne potwierdzenie obecności wody na Czerwonej Planecie, po odkryciach dokonanych przez amerykańskie roboty. "Prezentujemy pierwsze bezpośrednie dowody i mapę rozmieszczenia zarówno zestalonego dwutlenku węgla jak i zamarzniętej wody w rejonie południowego bieguna Marsa" - powiedział Jean-Pierre Bibring z Instytutu Astrofizyki.
Raport został opublikowany w internetowym wydaniu czasopisma naukowego "Nature".
Zdjęć spektralnych dokonano pod koniec marsjańskiego lata, co dowodzi, że lód jest tam obecny przez cały rok. Zaobserwowano też duże ilości lodu w rejonach nieco bardziej odległych od bieguna.
Zdaniem amerykańskiego naukowca Timothy'ego Titusa, odpowiedź na pytanie czy na Marsie istniało kiedyś życie będzie w dużej mierze zależała właśnie od ustalenia dystrybucji wody i dwutlenku węgla.
Woda będzie również bezcenna dla ewentualnych wypraw załogowych na Marsa.