Trwa ładowanie...

Duże ćwiczenia wojskowe w obwodzie lwowskim. Są także żołnierze z Polski

Na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodniej Ukrainie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Rapid Trident 2014. Uczestniczy w nich ok. 1200 żołnierzy, w tym wojskowi z Polski.

Share
Duże ćwiczenia wojskowe w obwodzie lwowskim. Są także żołnierze z Polski
Źródło: PAP/EPA, fot: IVAN BOBERSKYY
ds2hn6g

Są to pierwsze na Ukrainie tak liczne manewry z udziałem sił z państw NATO od czasu aneksji Krymu przez Rosję (w marcu) i ogłoszenia przez prorosyjskich separatystów w kwietniu powstania dwóch samozwańczych tworów: tzw. republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej.

- Te ćwiczenia są największym wydarzeniem we współpracy wojskowej między Ukrainą a jej partnerami w bieżącym roku. Przybyli na nie przedstawiciele 15 państw; jest ok. 1200 żołnierzy oraz 140 pojazdów wojskowych - powiedział pułkownik Ołeksandr Sywak, dowódca manewrów ze strony ukraińskiej.

Ćwiczenia potrwają do 26 września. Mimo udziału w Rapid Trident 2014 krajów członkowskich NATO formalnie nie są to ćwiczenia Sojuszu. W manewrach uczestniczą żołnierze z Ukrainy, USA, Polski, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Bułgarii, Rumunii i Hiszpanii.

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej na poligon w Jaworowie przyjechało 35 żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

ds2hn6g

Podziel się opinią

Share
ds2hn6g
ds2hn6g
Więcej tematów