Trwa ładowanie...

Dutkiewicz dołoży 200 tys. zł do premiery spektaklu. Z czyjej kieszeni?

Prezydent Wrocławia dołoży 200 tys. złotych na premierę spektaklu w Teatrze Polskim. Wrocławianie pytają, czy na pewno będą to pieniądze z własnej kieszeni Dutkiewicza.

Share
Dutkiewicz dołoży 200 tys. zł do premiery spektaklu. Z czyjej kieszeni?
Źródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d1ruujf

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, ogłosił na Twitterze, że wesprze planowaną w Teatrze Polskim we Wrocławiu premierę.

- „Teatr Polski nie należy do Miasta. Wiem jednak o problemach ze sfinansowaniem spektaklu Krystiana Lupy. Szanuję decyzję właściciela i w tym trudnym momencie chcę pomóc dokładając do wspomnianej premiery brakujące 200 tys. zł” - napisał w serwisie społecznościowym.

Spektakl Krystiana Lupy, o którym pisze Dutkiewicz, to „Wycinka”, której premiera w TP jest planowana na 18 października. Wydarzenie może się jednak nie odbyć w związku z problemami finansowymi teatru.

d1ruujf

To właśnie problemy finansowe Teatru Polskiego doprowadziły władze województwa do podjęcia decyzji o rozpoczęciu procedury odwołania z funkcji dyrektora placówki Krzysztofa Mieszkowskiego. W obronie dyrektora stanęli liczni przedstawiciele środowiska artystów i krytyków teatralnych.

Raporty zlecane przez urząd marszałkowski wskazywały na spore długi teatru, szczególnie związane ze spłatą należności za zużycie energii czy wody. Dodatkowo, Polskie Koleje Państwowe, od których TP wynajmuje pomieszczenia na Dworcu Świebodzkim, zdecydowało się na rozwiązanie umowy z najemcą. Powodem ma być nieuiszczanie czynszu kolejny miesiąc z rzędu.

Mieszkowski broni się jednak twierdząc, że Teatr Polski otrzymuje zbyt małą dotację, by mógł normalnie funkcjonować. Jego zdaniem, utrzymanie trzech scen w mieście przekracza wartość środków, które placówka otrzymuje w dofinansowaniu.

Decyzja prezydenta Dutkiewicza o wsparciu finansowym organizacji premiery spektaklu Lupy spotkała się jednak z pytaniem wrocławian, skąd rzeczone 200 tys. złotych będzie pochodzić. Tomasz Owczarek, niezależny kandydat na prezydenta miasta, wyraził nadzieję, że nie będą one zaczerpnięte z kieszeni mieszkańców Wrocławia.

Dutkiewicz nie odpowiedział jednak na pytania, które pojawiły się pod wspomnianym tweetem. W 2011 r. miasto przekazało Teatrowi Polskiemu 250 tys. złotych na spektakl Jana Klaty „Utwór o matce i ojczyźnie”.

d1ruujf

Podziel się opinią

Share
d1ruujf
d1ruujf
Więcej tematów