Duerer w Warszawie
Grafiki, drzeworyty, miedzioryty niemieckiego
malarza i grafika Albrechta Duerera, a także kilkunastu malarzy mu
współczesnych, będzie można oglądać od czwartku w stołecznym Muzeum
Historycznym - poinformowano na konferencji
prasowej w Warszawie.
07.07.2004 | aktual.: 07.07.2004 17:35
Wystawa, zatytułowana "Duerer i jemu współcześni", przygotowana została przez Muzeum Wschodniosłowiańskie w Koszycach. To jedno z najstarszych i największych muzeów w Słowacji. Dzieła pokazywane na warszawskiej ekspozycji pochodzą właśnie z jego zbiorów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najważniejsze drzeworyty Duerera, m.in. "Apokalipsa", "Życie Marii" i "Wielka Pasja", a także ryciny m.in. "Walka św. Michała ze smokiem" i "Wielka armata" oraz miedzioryt zatytułowany "Rycerz, śmierć i diabeł".
Albrecht Duerer (1471-1528) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki renesansowej w Niemczech i Europie Północnej. Uważany jest za jednego z pierwszych i najlepszych wielkich drzeworytników oraz autorów miedziorytów. Duerer wsławił się także jako teoretyk sztuki - zajmował się m.in. teorią perspektywy.
Poza dziełami Duerera, na wystawie prezentowane będą także prace 19 innych artystów pochodzenia niemieckiego i włoskiego. Można będzie m.in. obejrzeć kilkanaście drzeworytów Łukasza Cranacha Starszego, XVI-wiecznego malarza niemieckiego, żyjącego w latach 1472-1553. Pokazane będą jego prace z cyklu "Pasja", a także portrety, w tym "Portret Marcina Lutra".
Wśród prac włoskich artystów renesansowych znajdą się dzieła m.in. Marcantonia Raimondiego, nazywanego "prekursorem grafiki reprodukcyjnej". W XVI wieku był on najwybitniejszym jej przedstawicielem; perfekcyjne opanowanie techniki miedziorytu pozwoliło mu na znakomite reprodukowanie dzieł malarskich, zwłaszcza Rafaello Santiego, ale także Duerera.
Na wystawie będzie można również zobaczyć kopie naśladowców Raimondiego, m.in. Giorgio Ghisiego, wykonującego miedzioryty według malowideł Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, Adama Scultoriego, a także artystów niemieckich, w tym Heinricha Aldegrevera, Hansa Burgkmaira, braci Bartela i Hansa Sebalda Behamów.
Ekspozycja w Warszawie będzie czynna do 5 września. Potem zaprezentowana zostanie w Muzeum Miejskim w Sosnowcu oraz w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.