Trwa ładowanie...

Duda: liczę, że nowy rząd będzie szanował inicjatywy obywatelskie

Liczę, że nowy rząd będzie szanował inicjatywy obywatelskie; praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, nie prowadzi do niczego dobrego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Forum dla Wolności i Rozwoju w Katowicach. W swoim wystąpieniu nawiązał też do przyszłości Unii Europejskiej.

Share
Duda: liczę, że nowy rząd będzie szanował inicjatywy obywatelskie
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d2yq7j9

- Wierzę w to głęboko, że możliwa jest naprawa Rzeczypospolitej, coś co nazwano dobrą zmianą, zamierzam nad tym pracować. Oczywiście nie ukrywam, że liczę tutaj na rząd. Rząd będzie nowy - mówił prezydent Duda.

Jak podkreślił, oczekuje, że obywatelskie projekty ustaw będą traktowane z należytą uwagą i szacunkiem, bo na posiedzeniach obecnej Rady Ministrów - mówił - zdarzało się inaczej.

d2yq7j9

- Ja bym bardzo chciał, by takie zwyczaje się zmieniły. Bo praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, a w zasadzie praktycznie się ich nie rozpatruje i udaje się, że ich się nie widzi i nie słyszy, nie prowadzi do niczego dobrego, a na pewno nie prowadzi do budowy społeczeństwa obywatelskiego i w efekcie wspólnoty - powiedział prezydent. Zaznaczył, że chciałby, aby wzrosło poczucie odpowiedzialności za sprawy państwowe w społeczeństwie.

Zdaniem prezydenta, jeśli ktoś zgłosił uwagi do ustawy, "to znaczy, że je wypracował, a jeśli je wypracował, to znaczy, że poświęcił czas". - I jeśli nie jest lobbystą, czyli nie próbuje realizować własnych partykularnych interesów, to to oznacza, jeśli w ogóle nie wzięto pod uwagę jego uwag i nie odpowiedziano mu, całkowity brak szacunku dla jego obywatelskiej postawy. To jest bardzo źle - zaznaczył Duda.

Ocenił, że takie traktowanie "niszczy tkankę obywatelską, niszczy tkankę społeczną". - Chciałbym, by to się zmieniło i liczę na to, że to się w nowym rządzie zmieni i takich praktyk nie będzie - podkreślił Duda.

Narodowa Rada Studiów Strategicznych

Prezydent w czasie swojego wystąpienia zapowiedział też, że zgłosi projekt ustawy o Narodowej Radzie Studiów Strategicznych. - Mam koncepcję - będę pewnie na ten temat rozmawiał z premier Beatą Szydło, kiedy rząd się już ukonstytuuje - aby Narodowa Rada Rozwoju wyszła z kancelarii prezydenta i stała się Narodową Radą Studiów Strategicznych. W moim rozumieniu Rada powinna nie tyle przygotowywać ustawy, co powinna przygotowywać strategie rozwojowe kraju - powiedział.

d2yq7j9

Jak mówił Duda, chodzi o to, by Rada stała się "instytucją pomostową, zinstytucjonalizowaną, to znaczy działającą w oparciu o własną ustawę, będącą pod swoistym patronatem z jednej strony prezydenta, a z drugiej premiera". - Zaproponuję to rozwiązanie. Chciałbym, żeby Rada stała się ważnym ciałem w naszym państwie, nieprzypisanym do jednego konkretnego organu, ale czymś pośrodku, czymś, co rzeczywiście ma wymiar całkowicie ponadadministracyjny - wyjaśniał prezydent.

"Naprawa Unii Europejskiej"

Prezydent powiedział też, że ma głębokie przekonanie, iż konieczna jest "naprawa Rzeczpospolitej w wielu obszarach". - Myślę, że - patrząc szerzej - naprawy wymaga też Polska, ale naprawy wymaga też Unia Europejska (...) bo wiele koncepcji, zwłaszcza w aspekcie ostatnich wydarzeń kryzysowych, w dużej mierze się zdezaktualizowało. Takie myślenie o postnowoczesnej Europie, która będzie taką merytokracją, gdzie nieistotne są i rozpływają się państwa narodowe - mam nadzieję, że odchodzi do lamusa - mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że widzi dziś w Europie zagrożenia i uważa, że Polacy powinni "artykułować i stwarzać mechanizmy, które zabezpieczą nas, nasze interesy, a jednocześnie starać się być solidarnymi w ramach UE".

Jego zdaniem ważna dla Europy jest kwestia ewentualnego referendum dot. przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. - Oczywiście nie chcielibyśmy, żeby Unia się uszczupliła, ale z drugiej strony trudno się nie zgodzić z niektórymi postulatami premiera Camerona, że chciałby i Brytyjczycy by chcieli, by nie odbierano im tyle suwerenności - zaznaczył.

d2yq7j9

Według Dudy, UE powinna być zbiorem państw suwerennych, które mają prawo decydować o sobie. Tymczasem - mówił - "w wielu przypadkach, pod płaszczykiem solidarności, mamy ewidentne starcie interesów i próbę uzyskania przewagi, zwłaszcza państw większych wobec państw mniejszych, państw silnych wobec wobec państw słabszych". - To nie jest coś, czym bylibyśmy zainteresowani - zaznaczył prezydent.

Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth

Duda dziękował za możliwość objęcia honorowym patronatem katowickiego wydarzenia. Ocenił, że jest ono bardzo ważne z dwóch powodów. Po pierwsze eksperci rozmawiają o bardzo ważnych sprawach państwowych. Po drugie, jest to inicjatywa obywatelska. - Dziękuję za myśl o państwie, myśl, która nie ma w tym przypadku charakteru zinstytucjonalizowanego. To dla mnie prawdziwa emanacja społeczeństwa obywatelskiego - podkreślił.

Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth jest pionierskim projektem obywatelskim - zrzeszający ponad podziałami politycznymi ekspertów z różnych dziedzin oraz przedstawicieli świata biznesu, nauki i polityki. Celem ma być sformułowanie propozycji regulacji prawnych sprzyjających wolności i rozwojowi gospodarczemu.

Wśród kilkudziesięciu zaproponowanych rozwiązań znalazły się np.: ujednolicenie prawa bankowego w formie nowego aktu prawnego, powołanie Rady Przedsiębiorców, która miałaby wpływ na tworzone ustawy. Uczestnicy forum proponują też m.in. możliwość inwestowania przez fundusze emerytalne w nieruchomości komercyjne i zwiększenie poziomu komercjalizacji wiedzy poprzez m.in. stworzenie portalu innowacji, za pośrednictwem którego będzie można zlecać badania, czy kupować licencje i patenty, jak również pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych.

d2yq7j9

W obszarze energetyki sygnalizowana "jest potrzeba stworzenia rynku mocy i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wprowadzenie rynkowego mechanizmu wynagradzania mocy". W przypadku kreowania rynku pracy pojawiła się m.in. propozycja wprowadzenia do kodeksu pracy tzw. banków lub kont czasu pracy, aby pracodawca mógł mieć "swobodę kształtowania zasad rozliczania czasu pracy" w zależności od potrzeb.

Wszystkie postulaty mają być zawarte w Białej Księdze, która zostanie wkrótce opublikowana. Ma on liczyć ok. 300 stron.

d2yq7j9

Podziel się opinią

Share
d2yq7j9
d2yq7j9
Więcej tematów