PolskaDuchy, demony i horror podczas muzealnej nocy na Śląsku

Duchy, demony i horror podczas muzealnej nocy na Śląsku

Kopalnia w Zabrzu, gdzie duchy zapowiedziały strajk pod ziemią, śląskie demony czyhające na gości w skansenie w Chorzowie, filmy grozy i ścieżka strachu w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach - Noc Muzeów w woj. śląskim oferowała wiele lubiącym się bać.

Duchy, demony i horror podczas muzealnej nocy na Śląsku
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

Duchy zamieszkujące podziemne wyrobiska zabytkowej kopalni węgla kamiennego Kopalni Guido akurat na sobotę zapowiedziały strajk generalny. Choć organizatorzy przestrzegali, że to wydarzenia wyłącznie dla ludzi o nerwach jak postronki, którzy nie boją się błąkać w zupełnych ciemnościach 320 m pod ziemią, to miejsc nie było już dawno.

W Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach przygotowano pokaz filmów grozy, ścieżkę strachów, prezentację kostiumów ze spektaklu "The Rocky Horror Show" Teatru Rozrywki w Chorzowie i spotkanie z charakteryzatorką teatralną. W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie również gościły demony - te o śląskim rodowodzie, czyhając na przemierzających trasę z przewodnikiem. Na końcu trasy przy ogniskach czekali eksperci, by wyjaśnić, skąd się wzięły.

Z również straszną, ale prawdziwą historią konfrontowało się kilkadziesiąt osób, które odwiedziły Muzeum - Izbę Pamięci Kopalni "Wujek" w Katowicach. Można tam było zwiedzać miejsca związane z pacyfikacją zakładu na początku stanu wojennego i śmiercią 9 górników. Były to: łaźnia łańcuszkowa, w której odbyła się msza święta, plac przy kotłowni, gdzie ginęli, przyszybowy punkt opatrunkowy - gdzie udzielano pomocy rannym i stacja ratownictwa górniczego, gdzie złożono ciała zastrzelonych uczestników strajku.

Właśnie w Noc Muzeów katowicki IPN udostępnił posiadaczom smartfonów darmową aplikację, dzięki której mogą w formie dźwiękowej zdobyć informacje na temat historii miejsc pamięci w Katowicach - m.in. byłych siedzib NKWD i dawnej komendy MO.

Czekające na przeprowadzkę do nowej siedziby, wybudowanej na terenach dawnej kopalni "Katowice" Muzeum Śląskie przygotowało noc pod hasłem "Muzeum na walizkach". Na terenie budowy można było oglądać prezentację o niezwykłych budynkach muzealnych na świecie, a pomiędzy zabudowaniami dawnej kopalni Teatr "Gry i Ludzie" wystawił spektakl "Kuglarze".

W obecnej siedzibie zorganizowano seanse w zabytkowym fotoplastykonie, można też było zobaczyć po raz pierwszy najnowsze, cenne nabytki muzeum, w tym obraz "Niebezpieczna przeprawa" Józefa Brandta. Dzieci uczestniczyły w warsztatach odlewania cynowych żołnierzyków. "Jak zwykle Noc Muzeów przyciągnęła tłumy. Powodzeniem cieszyły się m.in. właśnie warsztaty dla dzieci i gra +Przeprowadzka+, przygotowana na dziedzińcu obecnej siedziby" - powiedziała PAP rzeczniczka placówki Danuta Piękoś.

W Rudzie Śląskiej w Muzeum PRL-u odwiedzających przesłuchiwali i zakładali im teczki funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. O każdej pełnej godzinie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Milicji Obywatelskiej i Czerwonych Beretów prezentowała pokaz musztry i szyków milicyjnych.

W Częstochowie można było zwiedzać m.in. Dom Poezji, w którym mieszkała kiedyś wybitna poetka Halina Poświatowska. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało ekspozycję pt. "Panna apteczkowa nastawia żenichę" oraz prelekcję o ziołolecznictwie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)