Duchowni krytykują komercjalizację Bożego Narodzenia
Największe niemieckie Kościoły - ewangelicki i katolicki - krytykują komercjalizację świąt Bożego Narodzenia, pazerność menadżerów oraz pogłębiającą się przepaść między biednymi i bogatymi w Niemczech.
Ewangelicki biskup Saksonii Jochen Bohl przypomniał wiernym podczas nieszporów w Dreźnie, że nie powinni patrzeć na Boże Narodzenie przez pryzmat ekonomii, lecz traktować je jak święto miłości, dzieci i rodziny.
Bohl powiedział, że władze zezwoliły na handel w niedzielę w okresie adwentu, uginając się pod naciskiem kół gospodarczych. Po każdej niedzieli podawane są informacje o obrotach uzyskanych przez handel. Radość z nadchodzącego Bożego Narodzenia, szczególny czar adwentu wykorzystywane są do uzyskanie ekonomicznych zysków- mówił duchowny.
W odprawianych od 1993 roku w przeddzień Wigilii nieszporach przed drezdeńskim kościołem Marii Panny uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób.
Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich, biskup Berlina Wolfgang Huber skrytykował menadżerów wielkich koncernów za pobieranie wynagrodzeń "przekraczających wszelką miarę". To osłabia zaufanie do gospodarki - powiedział w wywiadzie dla "Berliner Zeitung". Huber podkreślił, że przeciętne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 40 tysięcy euro rocznie. Jeśli ktoś zarabia 20 milionów rocznie, narusza tym samym wszelkie wyobrażenia o sprawiedliwości- uważa biskup.
Szef banku Deutsche Bank Josef Ackermann przyznał kilka miesięcy temu, że jego roczne dochody wynoszą od 15 do 20 milionów euro.
Przewodniczący konferencji katolickiego Episkopatu Niemiec, kardynał Karl Lehmann wezwał do walki z cierpieniem i głodem, które można spotkać "przed naszymi drzwiami". W samym tylko Berlinie mieszka 40 tysięcy głodnych dzieci - powiedział Lehmann.
Na powiększającą się przepaść między biednymi a bogatymi zwrócił uwagę przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Anhalcie, Helge Klassohn. Przerażająco duża liczba dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym wielu starszych ludzi, zmuszona jest do życia w niedostatku i biedzie - zaznaczył Klassohn.
Jacek Lepiarz