PolskaDrzeworyty Salvadora Dali na wystawie w Płocku

Drzeworyty Salvadora Dali na wystawie w Płocku

Sto barwnych drzeworytów, ilustracji do
"Boskiej komedii" Dantego Alighieri, autorstwa hiszpańskiego
surrealisty Salvadora Dali będzie można obejrzeć na wystawie,
która wieczorem zostanie otwarta w Płockiej Galerii
Sztuki.

Ekspozycja czynna będzie do 8 stycznia 2005 roku. Została przygotowana przez polsko-niemiecką firmę Jakub Lep Art Consulting, zajmującą się organizacją wystaw dzieł sztuki, w całej Europie, zwłaszcza grafik.

Prezentowane na wystawie drzeworyty pochodzą z lat 1951-52. Zostały wykonane przez Dalego na specjalne zamówienie włoskiego rządu do ekskluzywnego, limitowanego wydania "Boskiej komedii" przygotowywanego wtedy z okazji 700. rocznicy urodzin Dantego. Każdy drzeworyt odpowiada jednej pieśni utworu literackiego - pieśń wstępna i po 33 kompozycje ilustrujące trzy kolejne etapy wędrówki autora: Piekło (Inferno), Czyściec (Purgatorio) i Raj (Paradiso).

"Do wykonania barwnych drzeworytów Dali wykorzystał drewno bukszpanowe, tworząc w sumie około trzech tysiący płyt. Do jednej grafiki tego cyklu potrzebnych było około trzydziestu takich matryc, po to by kolejno nakładać odpowiednie kolory. Ten proces powstawania dzieła pokazujemy na przykładzie jednego drzeworytu. Prezentacja ta jest ciekawym uzupełnieniem wystawy niezwykłych dzieł, niezwykłego artysty" - powiedziała dyrektor płockiej galerii, Bożena Śliwińska.

Salvador Felipe Jacinto Dali (1904-1989) hiszpański malarz, grafik i ekscentryk jest najwybitniejszym przedstawicielem surrealizmu. Studiował w madryckiej Specjalnej Szkole Malarstwa San Fernando. Był uczniem Morena Carborena, podobnie jak Pablo Picasso. Przez pewien czas mieszkał we Francji i USA, później na stałe w hiszpańskiej Katalonii. Projektował kostiumy, reklamy, dekoracje, a nawet pisał scenariusze do kabaretów. Rozwinął własną, oryginalną metodę twórczą, w której wykorzystywał wizje senne, halucynacje i przypadkowe zestawienia przedmiotów. Eksperymentował w dziedzinie technik graficznych. W 1982 r. król Hiszpanii Juan Carlos nadał mu tytuł szlachecki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)