Drugie spotkanie edukacyjnego okrągłego stołu
W poniedziałek o 11.00 w Belwederze odbędzie drugie spotkanie w ramach edukacyjnego okrągłego stołu. Podczas pierwszego spotkania w Pałacu Prezydenckim o problemach oświaty z Lechem Kaczyńskim rozmawiali przedstawiciele związków zawodowych, resortu edukacji, parlamentarzyści, samorządowcy i rodzice.
27.10.2008 | aktual.: 27.10.2008 07:57
Na poniedziałek i środę zaplanowane są spotkania ekspertów w sześciu zespołach tematycznych. Rozmowy mają dotyczyć wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli, wcześniejszych emerytur, nadzoru pedagogicznego, obniżenia wieku szkolnego i wychowania przedszkolnego, podstaw programowych oraz przeciwdziałania patologii w szkołach.
Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wystąpił do prezydenta o zorganizowanie edukacyjnego okrągłego stołu ma nadzieję, że zespoły tematyczne wniosą znaczący wkład do debaty o przyszłości szkoły.
Efekty prac ekspertów przedstawione zostaną na spotkaniu plenarnym z udziałem prezydenta i mediów. Odbędzie się ono najprawdopodobniej 8 lub 13 listopada.
Oświatowa Solidarność i nauczycielskie Forum Związków Zawodowych zaapelowali do prezydenta o zawetowanie rządowych ustaw o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela, jeśli nie zostaną one zmienione w parlamencie. Obradująca w Gdańsku w piątek i w sobotę Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania "Solidarności" zapowiedziała też pikiety i manifestacje przed Sejmem i Senatem w listopadzie i w grudniu.
Związki nie zgadzają się przede wszystkim na rządowe rozwiązania decentralizacyjne, które - ich zdaniem - oznaczają prywatyzację szkół. Sprzeciwiają się też rządowemu projektowi wykluczającemu nauczycieli z systemu wcześniejszych emerytur i emerytur pomostowych.
Przedstawiciele rodziców przeciwni zaś są wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków.