PolskaDrugi dzień gimnazjalistów

Drugi dzień gimnazjalistów


O godz. 9 rano ponad 570 tys. uczniów III klas gimnazjów przystąpiło do drugiej części egzaminu gimnazjalnego. W czwartek uczniowie pisali test z wiedzy humanistycznej, w piątek piszą test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Drugi dzień gimnazjalistów
Źródło zdjęć: © PAP

Obie części egzaminu trwają po dwie godziny. W przypadku uczniów z udokumentowaną dysleksją - trzy godziny.

Egzamin gimnazjalny ma charakter zewnętrzny. Wszyscy uczniowie w kraju w tym samym czasie rozwiązują takie same zadania, które sprawdzają później egzaminatorzy z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zgodnie z przepisami wyniki egzaminu uczniowie muszą poznać najpóźniej na tydzień przed końcem roku szkolnego, czyli do 13 czerwca.

Egzamin gimnazjalny jest powszechny i obowiązkowy - przystąpienie do niego jest jednym z warunków uzyskania promocji do następnej klasy. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogą przystąpić do sprawdzianu w maju, mogą zrobić to w terminie dodatkowym w czerwcu.

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji o przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.

W tym roku uczniowie mogą ubiegać się o przyjęcie tylko do trzech szkół.

28 punktów na 50 - to średni ubiegłoroczny wynik egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej. Najgorsze wyniki gimnazjaliści uzyskali "ze stosowania zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów", czyli rozwiązywania zadań otwartych. Uczeń musi sam przeanalizować zawarte w nich problemy, sporządzić właściwe równania i je rozwiązać.(reb)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)