Druga tura wyborów na prezydenta Wrocławia. Urzędujący prezydent zmierzy się z kandydatką PiS
Według cząstkowych danych przedstawionych przez PKW przed godz. 7.00 w poniedziałek, po zatwierdzeniu 17 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych, we Wrocławiu pierwszą turę wyborów z wynikiem 40,92 proc. wygrał urzędujący od 2002 r. prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, startujący jako kandydat komitetu Rafał Dutkiewicz z Platformą. 30 listopada, w drugiej turze, o fotel prezydencki powalczy z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości Mirosławą Stachowiak-Różecką, która otrzymała 27,73 proc. poparcia.
Obietnice kandydatów
Rządzący Wrocławiem od 12 lat Dutkiewicz w tegorocznej kampanii wyborczej obiecał mieszkańcom miasta przede wszystkim poprawę komunikacji drogowej – budowę obwodnicy Leśnicy oraz Alei Wielkiej Wyspy, poprawę stanu transportu zbiorowego, w tym zakup nowych tramwajów, oraz dalsze wspieranie nowych technologii. Ponadto zapowiadał zwiększenie budżetu – zarówno miejskiego, jak i obywatelskiego.
Mirosława Stachowiak-Różecka zapowiadała przede wszystkim zmiany w komunikacji miejskiej – rozbudowanie sieci torowisk tramwajowych czy inwestycje w nowy tabor. Komunikacja dla wrocławian ma być również bezpłatna. Kandydatka PiS proponuje przeprowadzić cięcia etatów w magistracie i miejskich spółkach. Zapowiada obniżenie opłat komunalnych oraz wspieranie małych przedsiębiorców.
Oboje zapowiedzieli debatę przed drugą turą wyborów.
Zwycięzcy i przegrani
Spory sukces odnieśli Bezpartyjni Samorządowcy, których kandydatka na prezydenta Wrocławia, Aldona Wiktorska-Święcka, uzyskała według porannych danych PKW 11,16 proc. poparcia. To więcej, niż dawało jej większość przedwyborczych sondaży. Można spodziewać się, że Bezpartyjni Samorządowcy staną się trzecią siłą także w Radzie Miejskiej Wrocławia.
Jeśli potwierdzą się wyniki, które PKW przedstawiła z części obwodowych komisji wyborczych, to niewątpliwie 27,73 proc. poparcia dla kandydatki PiS należy uznać za duży sukces. Sondaże prognozowały, że uzyska ona w wyścigu o fotel prezydenta drugi z kolei wynik, lecz miałby on wahać się między 15 a 20 proc.
Nieco rozczarowany wynikiem pierwszej tury był Rafał Dutkiewicz. W sondażu exit polls uzyskał on poparcie na poziomie 46,1 proc. Choć w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że wynik jest dobry, to dodał, że wpływ na to miały informacje o sprawie o domniemanym przyjęciu łapówki przez Dutkiewicza, które opublikował kilka dni przed wyborami „Wprost”. W wyborach samorządowych w 2010 r. Dutkiewicz uzyskał poparcie na poziomie 71,63 proc.
Według cząstkowych danych przedstawionych przez PKW przed godziną 7.00 w poniedziałek, wybory do dolnośląskiego sejmiku wojewódzkiego wygrała koalicja Platformy Obywatelskiej i Rafała Dutkiewicza z wynikiem 32,7 proc. Drugą siłę będzie Prawo i Sprawiedliwość – 22,7 proc., trzecią – PSL – 17,5 proc, a czwartą SLD – 9,6 proc. Cztery lata temu wybory do sejmiku zwyciężyła PO, drugie miejsce przypadło komitetowi prezydenta Dutkiewicza, a trzecie Prawu i Sprawiedliwości.