ŚwiatDruga tura wyborów lokalnych w Serbii

Druga tura wyborów lokalnych w Serbii

Mieszkańcy Serbii głosują w drugiej turze wyborów lokalnych. Stawką w rywalizacji są
stanowiska burmistrzów w niemal wszystkich większych miastach, w
tym w Belgradzie i Nowym Sadzie.

W pierwszej turze, która odbyła się 19 września, na czoło wysunęli się najczęściej kandydaci reformatorskiej Partii Demokratycznej (DS) prezydenta Borisa Tadicia oraz skrajni nacjonaliści z Serbskiej Partii Radykalnej (SRS). DS uzyskała w sumie 30% głosów, a SRS - 27%.

"Dogrywka" między nimi organizowana jest w 148 gminach i czterech większych miastach: Belgradzie, Nowym Sadzie, Kragujevacu i Niszu.

Znaczenie obecnych wyborów municypalnych w Serbii dalece wykracza poza zasięg lokalny. Serbia może znów znaleźć się w izolacji międzynarodowej, jeśli zwyciężą skrajni nacjonaliści, których formalnym liderem wciąż pozostaje Vojislav Szeszelj, dawny wicepremier z czasów Slobodana Miloszevicia, oczekujący teraz w celi trybunału haskiego na proces za zbrodnie wojenne.

Ostrzegła przed tym Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), wyrażając w specjalnym oświadczeniu poparcie dla prozachodnich sił w Serbii. "Wyborcy powinny skorzystać z okazji, nie tylko po to, by mieć wpływ na sprawy swej miejscowości, lecz także, by wesprzeć postęp swego kraju ku integracji europejskiej" - napisała.

Największe zainteresowanie wzbudza walka w Belgradzie. Najpoważniejsze szanse na urząd stołecznego burmistrza ma Nenad Bogdanović z DS, tuż za nim uplasował się Aleksandar Vuczić SRS. W stolicy Wojwodiny, Nowym Sadzie na razie wygrywa kandydatka radykałów Maja Gojković, adwokatka Szeszelja, która spotyka się w drugiej turze z Borislavem Novakoviciem z DS.

Partia prezydenta Tadicia powinna w niedzielnym głosowaniu otrzymać wsparcie ze strony swej rywalki - rządzącej Demokratycznej Partii Serbii (DSS) premiera Vojislava Kosztunicy, która w pierwszej turze poniosła porażkę, plasując się dopiero na trzecim miejscu z 14 proc. głosów. Analitycy uważają, że zwolennicy DSS, mimo dzielących obie partie animozji, zagłosują na kandydatów DS, by nie dopuścić do zwycięstwa radykałów.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 7.00, będa czynne do godz. 20.00.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)