Druga tura wyborów do powtórki? - Juszczenko stawia warunki
W czasie okrągłego stołu władz i opozycji Ukrainy rozmawiano o możliwości powtórzenia drugiej tury wyborów - poinformowała agencja AP, powołując się na anonimowe źródła.
Zgodzimy się na powtórzenie drugiej tury wyborów pod warunkiem wniesienia poprawek do ordynacji, równych szans dla obu kandydatów, powołania nowej Centralnej Komisji Wyborczej i przeprowadzenia głosowania pod nadzorem OBWE - zapowiedział opozycyjny kandydat na prezydenta Wiktor Juszczenko.
Powiedział również, że jedyną rzeczą, o której jest w stanie rozmawiać z władzami, to ewentualna powtórka drugiej tury wyborów z 21 listopada. To istota naszej odpowiedzi na wszelkie propozycje premiera Wiktora Janukowycza i jego sztabu - powiedział Juszczenko. Według niego powtórka wyborów mogłaby się odbyć 12 grudnia.
"Nie wolno się rozchodzić"
Wiktor Juszczenko wezwał 200 tysięcy zwolenników, by nie rozchodzili się, nawet jeżeli podjęte zostaną rozmowy z władzami kraju. Dopóki nie usłyszymy konkretów, błagam was na kolanach: nikomu nie wolno się rozchodzić. Was powinno być jeszcze więcej - apelował.
Rezultat ukraińskiego okrągłego stołu to dobry początek, ale droga do rozwiązania konfliktu będzie trudna - powiedział po zakończeniu rozmów między ukraińską władzą i opozycją polski prezydent Aleksander Kwaśniewski. Został dokonany bardzo dobry początek, ale droga do osiągnięcia kompromisu jest bardzo daleka. Niewykluczone, że jeszcze raz będziemy musieli wkrótce przyjechać do Kijowa i uczestniczyć w rozmowach - powiedział Kwaśniewski dziennikarzom.
Okrągły stół ukraińskich władz i opozycji zadeklarował bezkrwawe rozwiązanie kryzysu powyborczego i rozpoczęcie stałych negocjacji. Powstanie również specjalna grupa robocza, która będzie pracowała nad pokojowym rozwiązaniem kryzysu - poinformował prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, zaznaczając, że grupa rozpoczyna prace natychmiast.
W Pałacu Mariiwskim rozmawiali obaj kandydaci na prezydenta Ukrainy - Wiktor Juszczenko i Wiktor Janukowycz oraz odchodzący prezydent Leonid Kuczma. Do okrągłego stołu przyłączyli się mediatorzy: prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Litwy Valdas Adamkus, szef parlamentu Rosji Boris Gryzłow i unijny szef dyplomacji Javier Solana.
Opozycja pod pałacem
Co najmniej 10 tysięcy zwolenników ukraińskiej opozycji zebrało się pod Pałacem Mariiwskim, gdzie trwały rozmowy. Zachowywali się spokojnie i przyjaźnie odnosili się do pilnujących Pałacu członków jednostki specjalnej Berkut, niektórzy nawet robili sobie zdjęcia z milicjantami. My razem, nas wielu i nas nie pokonacie - skandowali hasło, które stało się już głównym zawołaniem kijowskich wydarzeń. Inni wznosili okrzyki Juszczenko! Juszczenko!.
Opozycja całkowicie przejęła kontrolę nad rejonem Kijowa, gdzie położona jest siedziba rządu i budynek administracji prezydenta Kuczmy. Oba gmachy są zablokowane.
Na sobotę wyznaczono nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, które w całości będzie poświęcone napiętej sytuacji politycznej w kraju - poinformował Ihor Storożuk, rzecznik przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna.
Akcje poparcia dla opozycji trwają od poniedziałku nie tylko w Kijowie, lecz także w wielu innych miastach Ukrainy. We Lwowie ok. 20 tys. ludzi zgromadziły dwie manifestacje poparcia dla Juszczenki, który został już uznany przez władze miejskie za prezydenta.