PolskaDruga edycja nowego świata

Druga edycja nowego świata

"Być Polakiem, być Europejczykiem" - to zapis debaty z udziałem Władysława Bartoszewskiego, Wiesława Chrzanowskiego i abp. Józefa Życińskiego, którą zorganizowały "Tygodnik Powszechny" i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Tischnera, z okazji 85-lecia urodzin prof. Bartoszewskiego.

19.02.2007 | aktual.: 19.02.2007 07:16

Dyskutanci mówili m.in. czy ostatnio Polska się do Europy zbliża czy oddala, czy nie boimy się podwójnej, polsko-europejskiej tożsamości i jak uczyć młodych ludzi patriotyzmu. Zapis tych wypowiedzi znajdziemy w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego".

Oto - w ogromnym skrócie - fragmenty odpowiedzi prof. Bartoszewskiego na pytanie czy w ostatnich miesiącach Polska zbliża się do Europy, czy oddala?

- W Polsce dojrzewa poczucie sensu bycia w Unii, we wspólnocie. Coraz więcej pytanych, na ogół ludzie młodsi, jest za przynależnością do wspólnoty. 60-70 proc. wyraża zadowolenie, że Polska należy do Unii. Tyle że zadowolenie a przełożenie go na praktykę polityczną - to dwie różne sprawy. Jesteśmy już w wielkiej rodzinie europejskiej, ale byłoby istotne wywierać na tę rodzinę wpływ, wynikający z naszego wychowania, myślenia, tradycji.(...) Mimo zysków materialnych, nasz udział w Unii nie jest odpowiedni w sensie teoretycznym, a już na pewno w ideowym.

Europejska rodzina na razie naszej roli albo nie dostrzega, albo dostrzega niewystarczająco. I zamiast się na to obrażać, trzeba się zastanowić, dlaczego tak jest. Czy to tylko wina ślepych, którzy nie dostrzegają naszych zalet i wyłącznie zalet, czy może tego, co bywało przez wielkich polskich pisarzy politycznych uważane za przejaw naszej małości? (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)