Droga praca w Polsce
**Obciążenie podatkami i składkami płacy średnio zarabiającej osoby plasuje Polskę na 10 miejscu wśród 30 krajów OECD - podaje "Gazeta Prawna".**
Najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) analizuje koszty pracy w 2005r. Z raportu wynika, że praca w Polsce jest droga. Każde 1000 zł. wypłacone pracownikowi kosztuje pracodawcę ponad 770 zł. Obciążenia podatkowo-płacowe polskiej płacy sięgają 43,6%.
W Polsce jako jednym z nielicznych krajów OECD obciążenia podatkowo-składkowe niemal nie zmieniają się w zależności od tego, czy rodzina ma na utrzymaniu dzieci. W naszym kraju obciążenia takiej rodziny wynoszą 42,1%. To czwarty wynik w krajach OECD. Przed nami są jedynie zamożne kraje starej Unii - Belgia, Niemcy i Szwecja.
Co gorsza od 2000 roku zwiększyło się w Polsce obciążenie dla osób zarabiających poniżej średniej o 0,2%. W tym czasie Słowacy zredukowali ich obciążenie podatkowo-składkowe o 5,3%, a Węgrzy o 5,6%.
Eksperci podkreślają, że opodatkowanie pracy jest w Polsce zbyt wysokie. Szczególnie, jeśli się weźmie pod uwagę poziom rozwoju gospodarczego. Kraje na dorobku nie powinny stosować wysokich obciążeń fiskalnych. (PAP)