Droga krzyżowa przeszła ulicami Kalisza
Tłum wiernych przeszedł w niedzielę po
południu ulicami Kalisza w 15. Drodze krzyżowej. W ten sposób,
na wzór Chrystusa niosącego swój krzyż ulicami Jerozolimy,
kaliszanie rozpoczęli wielkopostne rozważania.
29.02.2004 16:20
Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w Europie Zachodniej i obu Amerykach.
Przemarsz wiernych w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu jest powszechny, zwłaszcza w Hiszpanii i we Włoszech. Nabożeństwa Drogi krzyżowej trwają tam nawet ponad dziesięć godzin, a punktem honoru dla ich uczestników jest całkowite powstrzymywanie się od spożywania pokarmu, nawet wody.
"Najbardziej znane uroczystości organizowane są w Sewilli, gdzie aspekt religijny łączony jest z lokalnymi tradycjami", twierdzi ojciec Aleksander Jacyniak - jezuita, który wskrzesił w Kaliszu tradycję nabożeństwa Drogi krzyżowej. Uważa on, że dziś nie jest już możliwe odtworzenie trasy przebytej przez skazanego Jezusa, ponieważ Jerozolima była kilkadziesiąt razy burzona i odbudowywana.
Jak każdego roku, wierni wyruszyli z ogrójca ojców jezuitów i zatrzymywali się przy piętnastu stacjach położonych w centrum miasta. Przedstawiały one Jezusa skazanego na śmierć, aż do złożenia jego ciała w grobie. Jedną ze stacji umieszczono w miejscu, w którym Jan Paweł II odprawił w 1997 r. mszę świętą.
Krzyż nieśli na zmianę reprezentanci poszczególnych parafii z kaliskich dekanatów.