Dramatyczne stwierdzenie Interpolu: oni są od nas lepsi
Ponadnarodowe syndykaty przestępcze stają się coraz silniejsze, a dzięki wykorzystywaniu nowych technologii wzmacniają powiązania między sobą - stwierdzili uczestnicy międzynarodowej konferencji Interpolu w Singapurze.
12.10.2009 | aktual.: 12.10.2009 12:55
Delegaci ostrzegli, że policje na świecie muszą jak najszybciej wzmocnić wymianę informacji wywiadowczych, aby walczyć z organizacjami przestępczymi, które coraz częściej współpracują z siatkami terrorystycznymi, w tym z Al-Kaidą.
- Można spokojnie powiedzieć, że przestępcy wyprzedzili rządy w wykorzystywaniu najbardziej zaawansowanych narzędzi globalizacji - uważa zastępca amerykańskiego prokuratora generalnego David Ogden.
- Przestępcy reprezentują najbardziej zaawansowany etap globalizacji - przekonuje Ogden. - Nie ma wątpliwości, że zostaliśmy w tyle, a siła tych międzynarodowych przestępców wzrosła - dodał. Jego zdaniem według niektórych szacunków dochody z przestępczości zorganizowanej odpowiadają 15% światowego PKB.
Współpracę między policjami utrudnia często korupcja w niektórych krajach członkowskich Interpolu - z tego powodu część krajów niechętnie dzieli się informacjami z innymi.
- Aby podzielić się informacjami trzeba mieć zaufanie i wierzyć, że nie zostaną one wykorzystane w nieodpowiednich celach - uważa Ogden. Dodał, że również współpraca między poszczególnymi agencjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w tym samym kraju często jest utrudniona z powodu rywalizacji.
Uczestniczący w konferencji minister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik zwrócił uwagę na rosnącą współzależność między terroryzmem, handlem narkotykami, praniem pieniędzy i cyberprzestępczością.
Podkreślił, że Pakistan, który znajduje się na pierwszej linii walk z talibami i Al-Kaidą, doświadczył wszystkich tych przestępstw i mogą się one szybko rozprzestrzenić na świecie, jeśli społeczność międzynarodowa wspólnie się im nie przeciwstawi.
- Terroryści nie znają granic ani religii - przekonywał Malik. - Nadszedł czas, aby usiąść razem i zastanowić się wspólnie. Współpraca musi być jeszcze bardziej efektywna".
Utworzony w 1923 roku Interpol, którego siedziba znajduje się we francuskim Lyonie, zrzesza największe organizacje policyjne ze 187 państw członkowskich. Zadaniem Interpolu jest ułatwianie transgranicznej współpracy policji w ramach walki z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, handlem narkotykami, bronią i ludźmi.