PolskaDramat autystycznego chłopca, nad którym znęcała się terapeutka z Gdańska

Dramat autystycznego chłopca, nad którym znęcała się terapeutka z Gdańska

Zamiast pomóc, terapeutka z Gdańska tylko pogorszyła stan czteroletniego, autystycznego Marka. Rodzice chłopca nie mają wątpliwości, że ich dziecko padło ofiarą psychicznego i fizycznego znęcania przez specjalistkę. Bulwersujące zachowanie terapeutki rodzice sfilmowali i przekazali nagranie portalowi trojmiasto.pl. Sprawę bada prokuratura.

09.08.2013 | aktual.: 09.08.2013 16:31

Marek (imię zmieniono) od kilku miesięcy uczestniczył w zajęciach dla dzieci z autyzmem. Terapia przynosiła dobre efekty, więc rodzice malucha wnioskowali do Poradni dla Osób z Autyzmem o dodatkową pomoc. Markowi przydzielono na dwa tygodnie terapeutkę, która miała przychodzić do mieszkania chłopca, od poniedziałku do piątku, by prowadzić przez cztery godziny rehabilitację.

Efekty wizyt specjalistki zaniepokoiły jednak rodziców, - Już w pierwszym tygodniu zaobserwowaliśmy niepokojące objawy u naszego syna. Z drugiego pokoju słyszeliśmy płacz, który był dla niego nienaturalny. Syn był wyraźnie wystraszony. Po zajęciach często płakał, wpadał w złość, bił się po twarzy, budził się w nocy z płaczem. Przestał ufać ludziom, nawet drugiej terapeutce, choć przez trzy miesiące widać było widoczną poprawę w jego zachowaniu - wyjaśnia ojciec Marka.

Rodzice chłopca postanowili interweniować. Zainstalowali kamerę, która nagrywała zajęcia. Terapeutka zabroniła bowiem wchodzić rodzicom do pokoju tłumacząc, iż może mieć to szkodliwy wpływ na efekty terapii.

Zapis kamery zszokował rodziców - Na filmie widać, jak opiekunka szturcha syna, mocno chwyta go za ręce, szyję, uderza go książeczką w głowę, zmuszając do współpracy. Widać wyraźnie, że nasz syn jest zastraszany, po czym dochodzi do znęcania się nad nim. Podejrzewamy, że to nie pierwszy taki przypadek, skoro ta pani pracuje z dziećmi autystycznymi od 16 lat - żali się matka Marka.

Terapeutka nie ma sobie nic do zarzucenia, a swoje zachowanie tłumaczy...poniedziałkowym zmęczeniem.

Rodzice Marka uważają, że do podobnych zajść mogło dochodzić także podczas terapii z innymi chorymi dziećmi.

Łucja Sokorska-Maj z Fundacji Synapsis mówi Wirtualnej Polsce, że takie zachowanie terapeutki jest niedopuszczalne. Zauważa jednak, że "w historii terapii i medycyny co jakiś czas dochodzi do nieprawidłowości i naruszenia procedur, zwłaszcza gdy pacjenci nie mówią czy też nie potrafią czynnie się bronić". Psycholog ma jednak nadzieję, że przypadek z gdańską terapeutką, jest w Polsce odosobniony.

Dyrekcja Poradni dla Osób z Autyzmem podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy z terapeutką, jednak nie dyscyplinarnie, a za porozumieniem stron. Kierowniczka placówki Elżbieta Mazur podkreśla, że terapeutka była najlepszym oligofrenopedagogiem, cieszyła się dobrą opinią i była stawiana za wzór dla innych pracowników. - Nigdy nie było żadnych skarg od rodziców na jej zachowanie. Co więcej, sami prosili, dowiadując się od znajomych, by była im przydzielana w ramach terapii - tłumaczy Mazur.

Terapeutka oprócz etatu w poradni, od kilku lat przyjmowała pacjentów prywatnie. Mimo zwolnienia i afery wokół niej, kobieta przyjmuje nadal.

Do gdańskiej prokuratury trafiło już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na zastosowaniu przemocy wobec dziecka. Przesłuchano już matkę chłopca. Na razie prokuratura nie komentuje sprawy.

Rodzice pokrzywdzonego chłopca liczą, że dzięki ich reakcji, podobnych sytuacji da się uniknąć - Chcemy powstrzymać tę kobietę od znęcania się w przyszłości nad dziećmi, które z powodu choroby nie są w stanie opowiedzieć, co dzieje się w trakcie terapii. Samo zwolnienie nie spowoduje przecież, że nie podejmie pracy w innej placówce - argumentuje ojciec chłopca.

Łucja Sokorska-Maj uważa, że sprawa zmierza w dobrym kierunku. -Podjęto właściwe środki, pracownicę zwolniono, sprawę bada prokuratura. Teraz niezwykle ważne jest podjęcie terapii chłopca, z rzetelnym specjalistą, która pozwoli mu odbudować zaufanie do ludzi - wyjaśnia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (365)