PolskaDr Malicki: Sołżenicyn zmienił poglądy zachodniego świata

Dr Malicki: Sołżenicyn zmienił poglądy zachodniego świata

Aleksander Sołżenicyn to wielki pisarz, który zmienił poglądy zachodniego świata - uważa dyrektor Studium Europy Wschodniej UW doktor Jan Malicki. Dodaje, że jedno z najbardziej znanych dzieł Sołżenicyna - "Archipelag GUŁag" opisujący rzeczywistość w łagrach - to dzieło literackie, ale i dokument epoki: zbiór relacji tysięcy ludzi, którzy opowiadali Sołżenicynowi, swoje życie.

Jak podkreśla doktor Malicki, twórczość Sołżenicyna doprowadziła do zmiany sposobu myślenia Zachodu o Związku Radzieckim. Spowodowała także emigrację pisarza. Przebywał on najpierw w Europie, później w Stanach Zjednoczonych.

W 1994 roku powrócił do ojczyzny i otwarcie poparł dążenie do silnej, wielkiej Rosji. Jak mówi doktor Malicki, zawiódł wtedy elity intelektualne Rosji, nie społeczeństwo. Społeczeństwo rosyjskie chce potężnego państwa. Elity intelektualne oczekiwały zaś, że Sołżenicyn "pchnie Rosję na nowe tory - wolności i demokracji".

W 1970 roku Aleksander Sołżenicyn otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Wiele uwagi poświęcał w niej łagrowej rzeczywistości. Sam poznał ją podczas ośmiu lat spędzonych w sowieckim obozie pracy. Skazany został za niepochlebną uwagę o Stalinie wyrażoną w liście do kolegi.

Autor dzieł takich jak "Oddział chorych na raka", "Jeden dzień Iwana Denisowicza" czy "Krąg pierwszy" zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w Moskwie w wieku blisko 90 lat. Dziś zostanie pochowany.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)