Trwa ładowanie...
d3fmgeg
d3fmgeg

Dr hab. Sławomir Sowiński w #dziejesienazywo: Paweł Kukiz wpadł w pułapkę ruchu społecznego, który chce zastąpić partię

Niespójny Kukiz'15 będzie musiał zmienić oblicze ideowe albo czeka go los Palikota - powiedział w #dziejesienazywo prof. Rafał Chwedoruk. Zdaniem dr. hab. Sławomira Sowińskiego "ruch Kukiza wpadł w tę samą pułapkę, co wcześniej Palikot czy Samoobrona". Politolodzy zastanawiali się nad przyszłością tej formacji, po odejściu Kornela Morawieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3fmgeg

- To jest początek końca Ruchu Kukiz'15 czy on się jeszcze skonsoliduje? - pytał prowadzący program Wirtualnej Polski Robert Mazurek. - Niewątpliwie Kukiz był beneficjentem centrowego charakteru swojej partii. Znalazł się między rządem a opozycją i korzystał z tego, co pokazują w miarę stabilne notowania i status partii nr cztery w Sejmie - chodzi o poziom poparcia sondażowego. Niespójność wewnętrzna ruchu Kukiza spowoduje, że w kontekście kampanii wyborczej w dotychczasowej formule ten ruch nie będzie mógł istnieć. Albo będzie musiał zmienić oblicze ideowe, albo czeka go los Palikota - tłumaczył prof. Rafał Chwedoruk.

Zdaniem dr. hab. Sławomira Sowińskiego, "Paweł Kukiz wpadł w pułapkę ruchu społecznego, który chce zastąpić partię - takiej apolitycznej polityczności. W tę pułapkę wpadł wcześniej Palikot czy Samoobrona". - To, co pozwoliło mu dość łatwo wejść do parlamentu, teraz go uwiera. Trochę go broniąc - dobrze, że próbuje się z tym zmierzyć od samego początku. I Samoobrona, i Palikot próbowali ten problem odsuwać w czasie. Nie wiadomo, czy mu się uda, bo nie udało nikomu przed nim - żeby to pospolite ruszenie zamienić w zwartą armię w parlamencie. Istniejące tam armie skutecznie te pospolite ruszenia podkradały. Jakąś szansę dla Kukiza widzę - ma pewnego rodzaju osobowość, charyzmę, co nie jest na polskiej scenie oczywistością. Jest zwrot społeczny młodego pokolenia, które jest tymi starymi partiami zmęczone. To jest coś co mu daje szansę, choć droga jest trudna - powiedział politolog.

d3fmgeg

Podziel się opinią

Share
d3fmgeg
d3fmgeg
Więcej tematów