Trwa ładowanie...
d3f66ny
zamach
25-01-2011 20:02

Dożywocie dla b. więźnia Guantanamo za śmierć 224 osób

Amerykański sędzia skazał na dożywocie Ahmeda Chalfana Ghailaniego, byłego więźnia Guantanamo, oskarżonego o udział w zamachach bombowych Al-Kaidy na ambasady USA w Kenii i Tanzanii w 1998 r., w których zginęły 224 osoby.

d3f66ny
d3f66ny

36-letni Ghailani, narodowości tanzańskiej, jest pierwszym więźniem z Guantanamo, który był sądzony w USA w procesie cywilnym, nie wojskowym. W listopadzie ub. roku został uznany za winnego udziału w spisku w celu zniszczenia budynków rządowych, ale uniewinniony z zarzutów morderstw.

Prowadzący sprawę sędzia Lewis A. Kaplan powiedział przed ogłoszeniem wyroku, że oskarżony "wiedział i chciał, żeby ludzie zginęli w rezultacie jego działań".

Po ataku na ambasady Ghailani przebywał w Afganistanie, gdzie szkolił się w obozach Al-Kaidy. Przez pewien czas był osobistym ochroniarzem Osamy bin Ladena. Schwytano go w Pakistanie w 2004 r.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że wyrok na Ghailaniego może stać się argumentem w toczącej się w USA dyskusji o tym, gdzie należy organizować procesy najgroźniejszych terrorystów.

d3f66ny

Administracja prezydenta Baracka Obamy woli, by stawali oni przed normalnymi sądami w USA. Prawicowa opozycja twierdzi, że procesy przed tymi sądami mogą kończyć się zbyt łagodnymi wyrokami lub nawet uniewinnieniem. Wzywa do procesów przed specjalnymi trybunałami wojskowymi w bazie USA w Guantanamo na Kubie.

Ghailani dostał jednak dożywocie bez szans na ułaskawienie - czyli wyrok, który otrzymałby nawet wtedy, gdyby uznano go za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw. W Nowym Jorku nie ma kary śmierci.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj