Trwa ładowanie...
d1iet9z
23-02-2005 17:50

Dozór elektroniczny sposobem na przeludnione więzienia

Dozór elektroniczny więźniów skazanych na łagodniejsze kary, do 6 miesięcy więzienia, to - zdaniem przedstawicieli dolnośląskiego wymiaru sprawiedliwości - jeden ze sposobów na walkę z przeludnieniem w zakładach karnych.

d1iet9z
d1iet9z

We Wrocławiu odbyło się seminarium na temat innowacyjnych rozwiązań prawnych w więziennictwie Wielkiej Brytanii, w tym nadzoru elektronicznego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele brytyjskiego i polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Nadzór polega na nakładaniu przestępcom elektronicznych opasek, które umożliwiają ich lokalizację. Może być stosowany wobec sprawców lżejszych przestępstw, np. mężczyzn nie płacących alimentów, a także wobec osób wychodzących na warunkowe przedterminowe zwolnienie lub skazanych na karę w zawieszeniu.

Skazany będący pod nadzorem elektronicznym miałby określone obowiązki. Chodzi o obowiązek pozostawania w określonym czasie w ciągu doby w swoim mieszkaniu, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego lub określonych miejsc, np. stadionów - powiedział Dariusz Sielicki, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Dodał, że w kraju około 20 tys. osób rocznie jest skazywanych na łagodniejsze kary więzienia.

Rzecznik prasowy Zakładu Karnego we Wrocławiu Marek Łażewski powiedział, że przeludnienie w więzieniach to ogromny problem. W naszym zakładzie na 1160 miejsc, kary odbywa 1450 skazanych. Żeby ich pomieścić dostawiamy łóżka i adaptujemy inne pomieszczenia na cele, m.in. świetlice i pomieszczenia socjalne - mówił Łażewski.

Obecnie nadzór elektroniczny stosowany jest na stałe w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Holandii. Programy eksperymentalne prowadzone są m.in. we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Portugalii.

Projekt zmian w polskim Kodeksie karnym (dot. m.in. nadzoru elektronicznego) trafił do Sejmu w lutym.

d1iet9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iet9z
Więcej tematów