Trwa ładowanie...

"Dowódcy lecieli zgodnie z wewnętrznymi przepisami"

W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu, w której zginął szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, oraz najważniejsi dowódcy polskich Sił Zbrojnych, Sztab Generalny Wojska Polskiego wydał komunikat, którego treść prezentujemy.

Share
"Dowódcy lecieli zgodnie z wewnętrznymi przepisami"
Źródło: PAP
d4m71fe

Informuję, iż fakt uczestnictwa przedstawicieli kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP w składzie delegacji lecącej samolotem Tu-154M do Smoleńska nie wiązał się z jakimkolwiek złamaniem obowiązujących w tym zakresie procedur wojskowych.

Po katastrofie samolotu CASA w lutym 2008 roku Sztab Generalny WP wydał rozkaz, w którym określił zasady przemieszczania się kierowniczej kadry Sił Zbrojnych wojskowym transportem powietrznym. Rozkaz ten zalecał, aby w planowaniu przelotów na jednym statku powietrznym nie przebywał dowódca jednostki wojskowej i jego zastępca. W przypadku tragicznego lotu do Smoleńska ta procedura została w pełni zachowana. Z chwilą wylotu Szefa Sztabu Generalnego i Dowódców Sił Zbrojnych ich zastępcy automatycznie przejęli dowodzenie w kraju.

d4m71fe

Organizatorem lotu decydującym o składzie delegacji lecącej wraz z Prezydentem RP była kancelaria Prezydenta RP. Wszyscy dowódcy lecący na pokładzie zostali zaproszeni przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Towarzyszenie Prezydentowi w tej podróży ze względu na jej charakter dowódcy traktowali nie tylko jako obowiązek, ale przede wszystkim jako honor, zaszczyt i żołnierską powinność.

Pomimo tragedii, którą wspólnie przeżywamy, nie ma mowy o jakimkolwiek paraliżu decyzyjnym w polskiej armii. Jesteśmy w pełni zmobilizowani do sprawnego działania. Utrzymany jest odpowiedni poziom gotowości bojowej. Zachowana jest dyscyplina i właściwe wykonawstwo zadań.

Ubolewamy, że w tak trudnych dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego chwilach pojawiają się w mediach oparte na spekulacjach, niezgodne z prawdą i krzywdzące dla Wojska Polskiego komentarze niektórych byłych dowódców.

Apelujemy do wszystkich żołnierzy rezerwy i tych pełniących służbę w szeregach Wojska Polskiego o powstrzymanie się od dalszych komentarzy dotyczących okoliczności tragedii do chwili zbadania tej sprawy przez powołane do tego celu eksperckie komisje.

d4m71fe

Podziel się opinią

Share
d4m71fe
d4m71fe
Więcej tematów