Trwa ładowanie...
d11iacj

Dowódca sił lądowych USA w Europie: NATO nie obroniłoby krajów bałtyckich

• Generał Ben Hodges nie ma złudzeń: NATO nie obroni państw bałtyckich
• Dowódca wojsk lądowych USA w Europie twierdzi, że siły NATO są zbyt powolne
• Rosja potrzebuje od 36 do 60 godzin na zdobycie stolic Litwy, Łotwy i Estonii - stwierdził
• Takie wnioski wyciągnął m.in. z zakończonych ćwiczeń Anakonda
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ćwiczenia Anakonda 2014
Ćwiczenia Anakonda 2014 (zoom.mon.gov.pl, Fot: st. chor. sztab. Adam Roik)
d11iacj

Dowódca wojsk lądowych USA w Europie generał Ben Hodges ocenił w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że w razie potrzeby siły NATO nie byłyby w stanie obronić krajów bałtyckich przed rosyjską agresją, ponieważ są zbyt powolne.

- Rosja byłaby w stanie podbić kraje bałtyckie szybciej niż my bylibyśmy w stanie się przemieścić, by je bronić - powiedział Hodges. Zgodził się z ocenami analityków wojskowych, według których rosyjskie oddziały potrzebowałyby od 36 do 60 godzin na zdobycie stolic Litwy, Łotwy i Estonii.

Amerykański generał wspomniał też o "licznych brakach", jakie stwierdzono podczas zakończonych niedawno ćwiczeń Anakonda z udziałem żołnierzy z 22 państw NATO. Jako przykład podał niemożność wystarczająco szybkiego przetransportowania ciężkiego sprzętu z Europy Zachodniej do Europy Wschodniej.

d11iacj

Jego obawy budzi też technologia komunikacyjna wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Ani łączność radiowa, ani poczta elektroniczna nie są bezpieczne. Zakładam, że wszystko, co wysyłam z mojego Blackberry, jest odczytywane przez osoby niepożądane - podkreślił generał Hodges.

W czerwcu ministrowie obrony NATO porozumieli się w sprawie rozmieszczenia w Polsce i krajach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionów, do 1000 żołnierzy każdy, w celu odstraszania potencjalnej agresji Rosji. W marcu USA zapowiedziały rozmieszczenie od lutego 2017 roku brygady pancernej na wschodniej flance NATO; jako miejsce rozmieszczenia w grę wchodzą kraje bałtyckie, Polska, Rumunia i Bułgaria.

d11iacj

Podziel się opinią

Share
d11iacj
d11iacj
Więcej tematów