Trwa ładowanie...
d28gzdo

Dowód z błędem można wymienić na nowy za darmo

Błędny apostrof w angielskim napisie w nowym dowodzie osobistym sprawił, że MSWiA może zapłacić z własnej kieszeni za ponad 2 miliony nowych dokumentów. Wszyscy chętni będą mogli je wymieniać za darmo na poprawną wersję.

d28gzdo
d28gzdo

Do tej pory - przez prawie 14 miesięcy - MSWiA wydało ponad 2,5 miliona nowych dowodów osobistych. Dopiero od kwietnia tego roku dokumenty te wydawane są bez błędu w angielskim tłumaczeniu zwrotu "imiona rodziców". W ponad dwóch milionach dowodów widnieje napis "Parent's given names" (co oznacza "imiona rodzica") zamiast poprawnego "Parents' given names".

Na błąd ten dziennikarze zwracali uwagę MSWiA jeszcze w lutym ubiegłego roku - niecałe dwa miesiące od wprowadzenia dowodów. Po prostu pomylił się nasz tłumacz. Dokumenty nie zostaną wycofane. W kolejnych partiach przesuniemy tylko apostrof i wszystko już będzie poprawnie - zapewniał wówczas rzecznik resortu.

PAP dowiedziała się nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do resortu spraw wewnętrznych, że błędny apostrof będzie uznawany jako podstawa do reklamacji, a posiadacze dokumentów z takim błędem będą mogli wymieniać dowody na nowe za darmo.

Opłaty by pan nie wnosił, ale zdjęcia nowe musiałby pan mieć - powiedział dziennikarzowi PAP urzędnik jednej z warszawskich gmin, pytany o możliwość takiej reklamacji. We wszystkich gminach stolicy "apostrofowej reklamacji" jeszcze nie było.

d28gzdo

Nowy polski dowód osobisty to karta z poliwęglanu (można ją zginać i nie złamie się) zawierająca nałożone laserowo zdjęcie i podpis posiadacza, jego adres, serię i numer dowodu, nazwę organu wydającego i termin ważności. Przed sfałszowaniem zabezpiecza go m.in. świecąca w ultrafiolecie nitka i wizerunek warszawskiej starówki z kolumną Zygmunta, mikrodruk i znaki alfabetu Braille'a.

Dowód ma prawo otrzymać osoba, która ukończyła 13 rok życia. Dowody osobiste wydaje się na 10 lat, a osoby, które nie ukończyły 18 roku, otrzymują dokument ważny na 5 lat.

Uchwalona w 1997 r. ustawa o ewidencji ludności przewidywała wprowadzenie nowych dowodów w 1999 r. Potem termin ten przesunięto na 2000 r. W 1999 r. ustawę raz jeszcze znowelizowano, przesuwając termin wejścia w życie nowych dowodów na styczeń 2001. (aka)

d28gzdo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28gzdo
Więcej tematów