Dowiedz się o kraju, do którego wyjeżdzasz
Rady, ostrzeżenia i praktyczne informacje
dla wszystkich, którzy chcą wyjechać za granicę, zawiera poradnik
"Polak za granicą. Poradnik 2005", zaprezentowany przez
MSZ. Jest to już dziewiąta edycja poradnika.
W wydawnictwie znaleźć można informacje dotyczące ponad 190 krajów. Autorzy szczególną uwagę zwracają na praktyczne aspekty podróży: przekazują informacje o wizach, wymaganych szczepieniach i ubezpieczeniach.
MSZ przestrzega przed wyjazdami w rejony świata, gdzie trwają konflikty zbrojne, zamieszki na tle religijnym czy etnicznym, na tereny zagrożone epidemiami.
Wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Zaleski powiedział na konferencji prasowej, na której zaprezentowano poradnik, że MSZ nie jest w stanie zabronić Polakom wyjazdu w regiony objęte konfliktami.
Ministerstwo - dodał - co roku ogłasza listę krajów, do których podróż jest niebezpieczna i może tylko zwracać uwagę, że ktoś kto jedzie np. na granicę pakistańsko-afgańską, czy do Iraku w naturalny sposób naraża się na ryzyko utraty zdrowia albo życia.
W poradniku można także znaleźć zalecenia MSZ, jak przygotować się do wyjazdu, jak zachowywać się w trakcie podróży, oraz informacje o tym, co dla polskiego turysty mogą zrobić pracownicy polskiej służby konsularnej.
MSZ radzi, by przed wyjazdem dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, który chcemy odwiedzić, szczególnie o kulturze, religii i obyczajach. Może to pomóc polskim turystom uniknąć nieporozumień i konfliktów, które w niektórych krajach mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie.
Zaleski powiedział dziennikarzom, że wyjeżdżając np. do Indii, trzeba pamiętać, że wzorzec europejskiej urody całkowicie odbiega od miejscowego.
Jasne, różowe twarze przypominają im - przepraszam za wyrażenie - zady małp, jasne włosy mają tylko demony. W tamtym klimacie Europejczyk się poci, co jest obrzydliwe dla obywateli tego regionu, którzy po prostu się nie pocą - wyliczał wiceszef MSZ różnice kulturowe, z jakimi można spotkać się w Indiach.
W krajach islamskich trzeba pamiętać, że obraźliwym gestem jest pokazanie spodu bosej stopy. W państwach tych nie zaleca się kobietom samotnego podróżowania, muszą też pamiętać o odpowiednim stroju. Wywołaniem zamieszek grozi tam zaczepianie miejscowych kobiet, nie należy wchodzić w butach do meczetu - podobnie jak do świątyń hinduskich - i generalnie trzeba pytać o zgodę na fotografowanie.
W państwach islamskich nie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych, a w okresie ramadanu, oprócz alkoholu, nie powinno się w takich miejscach spożywać posiłków i palić papierosów.
W poradniku dużą wagę przywiązano do ostrzeżeń przed posiadaniem i przewożeniem narkotyków. W niektórych krajach grozi za to kara śmierci, m.in. w Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w wielu innych - kara wieloletniego więzienia.
Poradnik po raz pierwszy został przygotowany we współpracy z PAP. Do jego stworzenia posłużyły informacje dostarczone przez polskie placówki dyplomatyczne. Nakład wyniósł 3 tys., ale w miarę potrzeb możliwy jest dodruk.
Od wtorku poradnik będzie można kupić w księgarniach, a w wersji elektronicznej znaleźć go będzie można na internetowych stronach ministerstwa www.msz.gov.pl. W wersji książkowej znajdują się informacje zebrane do 25 kwietnia 2005 r. Wersja elektroniczna ma być uzupełniana na bieżąco.