PolskaDotykowe makiety zabytków dla niewidomych w Krakowie

Dotykowe makiety zabytków dla niewidomych w Krakowie

Cztery pierwsze dotykowe makiety zabytków dla niewidomych turystów stanęły na Drodze Królewskiej w Krakowie. Docelowo takich obiektów będzie 12. Przedsięwzięcie otrzymało unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dotykowe makiety zabytków dla niewidomych w Krakowie
Źródło zdjęć: © PAP

Wykonane z brązu makiety są częścią nowej atrakcji turystycznej Krakowa pod nazwą Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty.

Pierwszą makietę ustawiono w okolicach Bramy Floriańskiej. Obrazuje ona cały obszar Starego Miasta z zaznaczeniem przebiegu Drogi Królewskiej i najważniejszych na niej zabytków. Druga - to płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu przy ul. Floriańskiej. Trzecia - przedstawia Bazylikę Mariacką i stanęła na pl. Mariackim. Czwarta stanęła po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej i przedstawia Ratusz według stanu z końca XVIII w.

Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu. Towarzyszą im opisy zabytków w językach polskim i angielskim oraz w alfabecie Brajla w wersjach polskiej i angielskiej. Postumenty zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić osobom niepełnosprawnym ruchowo podjazd na wózkach.

Będzie 12 takich makiet

Wszystkich makiet ma być dwanaście. Pozostałe zostaną zamontowane w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

Będą one przedstawiać Barbakan wraz z istniejącymi do dziś murami obronnymi miasta, Sukiennice, zespół klasztorny oo. franciszkanów, witraż "Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego z bazyliki oo. franciszkanów, kościoły św. Andrzeja i św. Piotra i Pawła, wyobrażenie okna romańskiego, pałac bp. Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej oraz Wzgórze Wawelskie. Autorem rzeźb i ich wykonawcą jest krakowski artysta Karol Badyna.

Po zamontowaniu wszystkich makiet na miejskich stronach internetowych udostępniony zostanie opis trasy w wersji tekstowej i głosowej w językach polskim i angielskim. Będzie go można umieścić w swoim telefonie komórkowym lub wędrować Drogą Królewską korzystając z satelitarnej sieci GPS. Wtedy komunikaty będzie można odsłuchać w określonej strefie dookoła obiektu.

Koszt realizacji projektu ma wynieść ponad 1,3 mln zł z czego 75% zostanie sfinansowanych ze środków unijnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)