Doświadczenia na zwierzętach - Sejm i prezydent zgodni
Sejm przyjął weto prezydenta do
ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.
Za przyjęciem weta było 288 posłów, za jego odrzuceniem - 111, 28 posłów wstrzymało się od głosu. Wymagana do odrzucenia weta większość trzech piątych głosów wynosiła 257.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował ustawę o doświadczeniach na zwierzętach, ponieważ uznał za nieuzasadnione to, że ustawa wyłącza tzw. komisje etyczne z nadzoru nad przebiegiem doświadczeń na zwierzętach oraz pozbawia je prawa decydowania o dopuszczalności przeprowadzania na zwierzęciu doświadczenia, powodującego ból i cierpienie.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz powiedziała po głosowaniu PAP, że Sejm poparł weto prezydenckie do ustawy o doświadczeniach na zwierzętach, ponieważ argumentacja przeciwników weta była nieprzekonująca.
Teraz - dodała - albo Sejm ponownie uchwali ustawę z uwzględnieniem postulatów prezydenta, albo zgodzi się z postulatami, iż dotychczasowa ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku jest wystarczająca.
Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach miała dostosować prawo polskie do standardów unijnych. Jednak, w opinii prezydenta, argumenty na rzecz dostosowania prawa krajowego do prawa europejskiego nie mogą pogarszać standardów ochrony zwierząt, przewidzianych w obowiązującym w Polsce prawie, w szczególności gdy odpowiada ono już wymogom prawa unijnego.
Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach miała zastąpić rozdział 9 ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku dotyczący procedur doświadczalnych z użyciem zwierząt.