Dostawali mandaty za oprowadzanie dzieci po Krakowie
Nauczyciele wielu szkół przestali oprowadzać dzieci po Krakowie. Nie biorą ich już na wycieczki śladem Młodej Polski czy renesansowych zabytków, bo boją się mandatów i kontroli, które dotknęły osoby oprowadzające po mieście bez zezwoleń. Urzędnicy miejscy, zaalarmowani przez nas o tym absurdzie, zapewniają: nauczycieli karać nie będziemy!
Nowe przewodnickie przepisy wprowadziły chaos w mieście. Strażnicy, którzy zaczęli pouczać i karać osoby, które bez odpowiednich zezwoleń oprowadzały grupy wycieczkowe, przestraszyli nauczycieli.
Poloniści z wielu szkół wykreślili z programów edukacyjne wycieczki po mieście. - Dyrekcja na konferencji ostrzegała nas, że za oprowadzanie po Krakowie i pokazywanie zabytków grożą nam kary - opowiadają.
Dodają, że nie chcą się narażać na mandaty i problemy, a uprawnień wymaganych przez nową ustawę nie mają. Pamiętają też przypadek Marii Kantor, która podczas wakacji miała problemy związane z oprowadzaniem swoich znajomych po Rynku.
Zezwolenia i uprawnienia przewodników turystycznych wydaje Urząd Marszałkowski. Licencje dostaje się po rocznym kursie i zdaniu egzaminu. I faktycznie urząd do kontroli się przyznaje. - To działania profilaktyczne - mówi Beata Stachura kierownik departamentu usług turystycznych. - Chcemy ustrzec turystów przed nieuczciwymi przewodnikami.
Zapewnia, że nauczyciele nie będą podlegać tym kontrolom. - Nie muszą mieć zezwoleń. Wystarczy, że podczas kontroli pokażą nam legitymację nauczycielską - mówi.
Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej potwierdza, że uczniowie wraz z opiekunami są bezpieczni. Urzędnicy wyjaśniają nieporozumienie. - Nauczyciele mogą pokazywać dzieciom miasto - twierdzi Filip Szatanik, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta.
- Z natury rzeczy mają wiedzę o zabytkach i kompetencje, by być przewodnikami uczniów.